Hoppa till sidans innehåll
22029 False
    Huvudsponsor
    18931 True
      Huvudsponsor
      22545 True
        Huvudsponsor
        23255 False
        Huvudsponsor
        22014 False
          Huvudsponsor
          8167 False
            Huvudsponsor
            5982 False
              Huvudsponsor

              Instruktörer

              Tränarskolans Instruktörer

              En Instruktör i Tränarskolan utbildar tränare.

              Ledarskapsinstruktörer
              Dessa har behörighet att undervisa på TS1 och TS2 i Ledarskap
                  Behörighet
              Nordström Pär Stockholm ledarskap/Te/Ta
              Hammarberg Pontus,  Mellansvenska/SHF ledarskap
              Emme Adébo Skånes ledarskap/Te/Ta
              Linnéll Jennie Stockholm ledarskap/Te/Ta
              Spejare Aron Stockholm ledarskap/Te/Ta
              Duvström Matz Stockholm ledarskap
                   
              Förbundsinstruktörer
              Dessa har behörighet att undervisa på TS1 och TS2 i Ledarskap,  
              Grundteknik, Spelförståelse, Anfallsspel och Försvarsspel
              Isberg Hans-Martin  Dala/Gävleborg  
              Bathijarevic Sanjin,  Handbollförbundet Väst  
              Beckman Emil,  Handbollförbundet Väst  
              Jigenheim Marcus, Handbollförbundet Väst  
              Solefors Pia Handbollförbundet Väst  
              Antal Stefan,  Mellansvenska  
              Möller Janne Mellansvenska  
              Wallgren Birgitta, Norrbotten  
              Ekdahl Mikael,  Skåne  
              Jönsson Jonas Skåne  
              Tulldahl Joel,  Skåne  
              Fredlund Martin, Småland/Blekinge  
              Löfstedt Joachim, Småland/Blekinge  
              Johansson Oskar,  Stockholm  
              Kardell Mats Stockholm  
              Larholm Erik,  Stockholm  
              Eriksson Sussan, Stockholm  
              Oscarsson Magnus, Stockholm  
              Svarven Patrik Stockholm  
              Söderström Lennart, Stockholm  
              Gjuraj Grubbström Pierre,  Uppland  
              Gjuraj Tony,  Uppland  
              Andersson Peder, Värmland  
              Preisz Peter, Värmland  
              Näslund Erik, Västernorrland/Jämtland  
              Sandberg Robert,  Västergötland  
                   
              TS2-instruktör Teknik-Taktik
              Dessa har behörighet att undervisa på TS1 och TS2 i Grundteknik,
               Spelförståelse, Anfallsspel och Försvarsspel 
                  Behörighet
              Tengberg Niklas Halland Te/Ta
              Khazrai Hamed Handbollförbundet Väst Te/Ta
              Moberger Johan Mellansvenska Te/Ta
              Zuta Jasmin Handbollförbundet Väst Te/Ta
              Engdahl Kent Skånes Te/Ta
              Arlehall Lång Karl-Johan Småland/Blekinge Te/Ta
              Schneider Henrik SHF Te/Ta
              Johansson Peter Västergötland Te/Ta
              Dehlin Magnus Dala/Gävleborg Te/Ta
              Karlsson Jimmy Uppland Te/Ta
              Johansson Magnus SHF Te/Ta
                   
              Distriktsinstruktörer 
              Dessa har behörighet att undervisa på TS1 i Ledarskap, Grundteknik, 
              Spelförståelse, Anfallsspel och Försvarsspel 
              Vuckovac Drago Dala/Gävleborg  
              Gustafsson Mikael,  Mellansvenska  
              Hammarberg Pontus,  Mellansvenska/SHF  
              Öhlund Johan Mellansvenska  
              Erkki-Nordberg Jonas Norrbotten  
              Sjöbrink Mikael, Småland/Blekinge  
              Nilsson Karin,  Stockholm  
              Norrbom Bodil Stockholm  
              Blanck Fredrik,  Uppland  
              Söderlund Kent,  Uppland  
              Pons Frédéric,  Västerbotten  
                   
              TS1-instruktör Teknik-Taktik
              Dessa har behörighet att undervisa på TS1 i Grundteknik,  
              Spelförståelse, Anfallsspel och Försvarsspel
                  Behörighet
              Emme Adébo Skånes ledarskap/Te/Ta
              Hammarberg Pontus Mellansvenska ledarskap/Te/Ta
              Nordström Pär Stockholm ledarskap/Te/Ta
              Linnéll Jennie Stockholm ledarskap/Te/Ta
              Magnusson Helgi Stockholm Te/Ta
              Spejare Aron Stockholm ledarskap/Te/Ta
              Persson Bjarne Skånes Te/Ta
              Blom Mikael Värmland Te/Ta
                   
              Instruktörer Träningslära
              Dessa har behörighet att undervisa på TS1 och TS2 i Träningslära
              Drottz Johnny,  Bohuslän/Dal  
              Pantzare Bengt,  Dala/Gävleborg  
              Suneson Andreas, Dala/Gävleborg  
              Vuckovac Drago,  Dala/Gävleborg  
              Holmén Pernilla, Halland  
              Alvarez Maurizio,  Handbollförbundet Väst  
              Knutsson Johan Handbollförbundet Väst  
              Johansson Johan, Mellansvenska  
              Mattsson Mattias, Mellansvenska  
              Pettersson Jessica,  Mellansvenska  
              Stridh Jesper, Mellansvenska  
              Lidberg Henrik, Norrbotten  
              Ekdahl Mikael,  Skåne  
              Ingesson Pontus, Skåne  
              Eriksson Sussan, Stockholm  
              Johansson Oskar, Stockholm  
              Lindgren Joakim Stockholm  
              Linnéll Jesper, Stockholm  
              Norrbom Bodil, Stockholm  
              Spejare Aron, Stockholm  
              Blanck Fredrik,  Uppland  
              Engström Eric Uppland  
              Andersson Peder,  Värmland  
              Preisz Peter,  Värmland  
              Johansson Andreas,  Västergötland  
              Nilsson Katrine, Västergötland  
              Eriksson Linda,  Västernorrland/Jämtland  
              Åkesson Philip SHF  
                   
              Målvaktsinstruktörer
              Dessa har behörighet att undervisa på TS1 och TS2 i Målvaktspel
              Persson Johanna,  Dala/Gävleborg  
              Handan Fikret,  Handbollförbundet Väst  
              Lindén Stefan,  Handbollförbundet Väst  
              Radermacher Thomas,  Handbollförbundet Väst  
              Sahlin Tomas, Handbollförbundet Väst  
              Webb Magnus, Handbollförbundet Väst  
              Jigenheim Marcus, Handbollförbundet Väst  
              Holmén Anders,  Halland  
              Tengberg Niklas, Halland  
              Gustafsson Mikael, Mellansvenska  
              Ehnevid Sebastian, Mellansvenska  
              Johansson Heidi,  Mellansvenska  
              Lundh Mathias,  Mellansvenska  
              Gustavsson Urban,  Norrbotten  
              Lidberg Henrik, Norrbotten  
              Quist Marcus,  Skåne  
              Salomonsson Mikael,  Skåne  
              Iverfeldt Peter,  Småland/Blekinge  
              Wensby Joakim,  Småland/Blekinge  
              Norrbom Bodil,  Stockholm  
              Norrbom Martin, Stockholm  
              Andersson Jesper, Svenska Handbollförbundet  
              Jädersten Conny, Svenska Handbollförbundet  
              Gjuraj Tony,  Uppland  
              Nilsson Jan,  Uppland  
              Stare Harald,  Uppland  
              Lycke Sofia Värmland  
              Mellring Henrik,  Värmland  
              Sandmark Henric, Värmland  
              Billström Krister, Västernorrland/Jämtland  
                   
              Basinstruktörer
              Dessa har behörighet att undervisa på Baskursens alla delar
              Bahtijjarevic Sanjin Handbollförbundet Väst  
              Carlsson Lars Handbollförbundet Väst  
              Halldórsson Halldór Handbollförbundet Väst  
              Hedlund Janne Handbollförbundet Väst  
              Hirdman David Handbollförbundet Väst  
              Karlsson George  Alexandra Handbollförbundet Väst  
              Melkersson Linda Handbollförbundet Väst  
              Noaksson Anders Handbollförbundet Väst  
              Roos Göran R Handbollförbundet Väst  
              Svensson Malin Handbollförbundet Väst  
              Wallin Andreas Handbollförbundet Väst  
              Wiklund Pontus Handbollförbundet Väst  
              Öberg Emma Handbollförbundet Väst   
              Boström Karin Dala/Gävleborg  
              Landin Lina Dala/Gävleborg  
              Suneson Andreas Dala/Gävleborg  
              Vuckovac Drago Dala/Gävleborg  
              Holmén Pernilla Halland  
              Tengberg Niklas Halland  
              Virolainen Niklas Halland  
              Hammarberg Pontus Mellansvenska/SHF  
              Nordin Stig Mellansvenska  
              Persson Lotta Mellansvenska  
              Lidberg Henrik Norrbotten  
              Rajaniemi Petri Norrbotten  
              Sjöström Johan Norrbotten  
              Andersson Håkan Skåne (H 43)  
              Ekdahl Mikael Skåne (Baskursinstr.)  
              Larsson Per Skåne  
              Lindgren Christine Skåne  
              Quist Marcus Skåne  
              Rohlén Camilla Skåne  
              Fredlund Martin Småland/Blekinge  
              Sjöbrink Mikael Småland/Blekinge  
              Bengtsson Patrik Stockholm  
              Berglund Hannes Stockholm  
              Bisso Anna Stockholm  
              Brege Annika Stockholm  
              Duvström Matz Stockholm  
              Eriksson Nylund Erika Stockholm  
              Eriksson Sussan Stockholm  
              Glaser Disa Stockholm  
              Nordström Pär Stockholm (Baskursinstr.)  
              Törnander Johan Stockholm  
              Andersson Kalle Uppland  
              Grubbström Pierre Uppland  
              Andersson Peder Värmland  
              Ballester Francisco Värmland  
              Blom Mikael Värmland  
              Grönkvist Viktoria Värmland  
              Johansson Helle Värmland  
              Johansson Bengt Värmland  
              Moberg Emma Värmland  
              Nordqvist Malin Värmland  
              Persson Johan Värmland  
              Preiz Peter Värmland  
              Sandmark Henric Värmland  
              Sandberg Robert Västergötland    
              Hafström Peter Västergötland  
              Larsson Pär Västergötland  
              Lernås Martin Västergötland  
              Behring Sven Västernorrland/Jämtland  
              Bergström Andreas Västernorrland/Jämtland  
              Dahlkvist Henrik Västernorrland/Jämtland  
              Larsson Håkan Västernorrland/Jämtland  
              Anders Brännholm SHF  
              Lennart Söderström SHF (Baskursinstr.)  
                   
              Instruktörer skadeförebyggande träning
              Dessa har behörighet att undervisa i 3 timmarskursen Knäkontroll
              Boström Karin,  Dala/Gävleborg  
              Holmén Pernilla,  Halland  
              Alvarez Maurizio,  Handbollförbundet Väst  
              Engström Karin,  Handbollförbundet Väst  
              Holmgren Jenny,  Handbollförbundet Väst  
              Munk Lotta,  Handbollförbundet Väst  
              Karlsson Viktoria,  Mellansvenska  
              Mattsson Mattias,  Mellansvenska  
              Waara Linda,  Mellansvenska  
              Forsberg Tomas,  Norrbotten  
              Hast Marie,  Skåne  
              Malmström Johanna,  Skåne  
              Mårtensson Maria, Skåne  
              Mårtensson Tomas,  Skåne  
              Nilsson Bo,  Skåne  
              Lidström Ann-Mari,  Stockholm  
              Engström Eric Uppland  
              Gustafsson Stina,  Värmland  
              Ingman Lotta,  Värmland  
              Nygren Gunilla,  Värmland  
              Steen Britt-Inger,  Västerbotten  
              Uppdaterad: 2019-07-11 11:46
              Skribent: Lennart Söderström