Hoppa till sidans innehåll
 
Sök
Logga in
18931 True
    Huvudsponsor
    22545 True
      Huvudsponsor
      22014 False
        Huvudsponsor
        8167 False
          Huvudsponsor
          5982 False
            Huvudsponsor

            Förälder/anhörig/ledsagare

            Inom Svensk Handboll tycker vi att det är viktigt att alla som vill ska kunna spela handboll. Därför breddar vi vår sport till att omfatta parahandboll - handboll för den som har någon form av funktionsnedsättning.

            Det finns idag flera föreningar i Sverige som erbjuder parahandboll:

            Rullstolshandboll
            Nolimits IK Göteborg, Fredrik Montin, fredrik.montin@gmail.com >>
            IFK Kristianstad, Albin Svensson, albin.svensson@ifkkristianstad.se >>
            IF Hellton, Julia Böjeryd, juliabojeryd@gmail.com >>

            Gående handboll
            IK Sävehof, Linda Andrén, linda@savehof.se >>
            Ystads IF, Michelle Seifert, michelle.seifert@yif.se >>
            HK Aranäs, Annelie Evenmyr, annelieevenmyr@gmail.com >>
            Eskilstuna GUIF, Ida Lundquist, ida.lundquist@outlook.com >>
            IFK Kristianstad, Albin Svensson, albin.svensson@ifkkristianstad.se >>
            Önnereds HK, hamed@onneredshk.se >>

            Handbollsklubbar som är på gång att starta upp
            Skövde HF, Therese Helgesson, therese_helgesson@hotmail.com >>
            Valjeviken IF, Niklas Almers, niklas.almers@valjeviken.se >>
            IFK Söderhamn, Erik Steen, ifksoderhamn@hotmail.com >>
            Uddevalla HK, Niclas Gonzalez, niclas@uddevallahk.se >>
            IFK Skövde, Niklas Börjesson, niclas.borjesson@ifkskovdehandboll.com >>

            Kontakta oss för hjälp med att hitta en förening/klubb >>


            Uppdaterad: 2018-11-09 09:08
            Skribent: Therese Bringefors

            Nyheter

             
            Svenska Handbollförbundet
            Box 11016
            100 61 Stockholm
            Telefon: 086996000