Hoppa till sidans innehåll

Serieindelning U19-U12

På denna sida finner ni nivåindelningar för äldre och Yngre Ungdom, åldersklasserna U19, U16, U14, U13, U12 samt för Barn U11.

Nivåerna nedan är fastställda för säsongen 2018-2019.

Information om TK-beslut rörande serieindelningar, se nedan.

  • Flickor 19 är fastställd enligt TK-beslut 6.
  • Flickor 16 är fastställd enligt TK-beslut 7.
  • Flickor 14 är fastställd enligt TK-beslut 8.
  • Flickor 13 är fastställd enligt TK-beslut 9.
  • Flickor 12 är fastställd enligt TK-beslut 10.
  • Flickor 11 är fastställd enligt TK-beslut 11.
  • Pojkar 19 är fastställd enligt TK-beslut 12.
  • Pojkar 16 är fastställd enligt TK-beslut 13.
  • Pojkar 14 är fastställd enligt TK-beslut 14.
  • Pojkar 13 är fastställd enligt TK-belsut 15.
  • Pojkar 12 är fastställd enligt TK-beslut 16.
  • Pojkar 11 är fastställd enligt TK-beslut 17.

Frågor? maila till tavling@stockholmhandboll.se 

 

Äldre och Yngre Ungdom

Flickor

Flickor 19 nivå 1
Lag
Gökstens BK
HK Silwing-Troja
Huddinge HK
IFK Tumba HK
Kungsängens SK
Lidingö SK
Nacka HK 
Rosersbergs IK
Tyresö Handboll
VästeråsIrsta HF
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX

.Skånela IF urdraget 20180820
.IK Bolton urdraget 20180903

Flickor 19 nivå 2
Lag
Enköpings HF
Hammarby IF HF
HK Roslagen
Sollentuna HK
Uppsala HK
Vallentuna HK
Årsta AIK HF
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX

.Skå IK. urdraget 20180628
.HK Silwing/Troja 2 urdraget 20180906
.Spånga HK urdraget 20180926


Flickor 16 nivå 1
Lag
Dalarö SK
Gustavsbergs IF HK
Huddinge HK
IFK Tumba HK
Skuru IK
Skånela IF
Spånga HK
Tyresö Handboll
VästeråsIrsta HF
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX
.Härnösands HK urdraget 20180906
Flickor 16 nivå 2
Lag
AIK
Eskilstuna Guif IF
Kungsägens SK
Lidingö SK
Sannadals SK
Skuru IK 2
Sollentuna HK
Stockholmspolisens IF HF
Täby HBK
Uppsala HK
Älta IF
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX
.
Flickor 16 nivå 3
Lag
Enköpings HF
Huddinge HK 2
Huddinge HK 3
IK Tumba HK 2
IK Bolton 
Skuru IK 3
Skånela IF 2
Sollentuna HK 2
Tyresö Handboll 2
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX
. Lidingö SK 2. urdraget 20180803
. Huddinge HK 3. tillkom 20180810
. Skuru IK 4 urdraget 20180814
Flickor 16 nivå 4 Syd/Väst Flickor 16 nivå 4 Syd/Öst
Lag
AIK 3
Hammarby IF HF
IK Bolton 2
IF Swithiod
Lidingö SK
Sannadals SK 2
Sollentuna HK 3
Spånga HK 3
Stockholmspolisens IF HF 2
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX
Lag
Dalarö SK 2
GT Söder HK
Gustavsbergs IF HK 2
Skogås HK
Tyresö Handboll 3
Visby IF Gute HK
Årsta AIK HF
Älta IF 2
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX

.

.
Flickor 16 nivå Norr
Lag
AIK 2
Bålsta IF
Enköpings HF 2 
HK Roslagen
Sollentuna HK 4
Spånga HK 2
Spånga HK 4
Täby HBK 2
Vallentuna HK
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
Händelser i Nivå 4 och tidigare Nivå 5:

.Kungsängens SK 2. urdraget 20180724
.Skogås HK 2. urdraget 20180821
.Sollentuna HK 5 urdraget 20180906
.GT Söder HK 2 utdraget 20180906
.Nivå 5 och Nivå 4 omlottade och namnändrats 20180907

Flickor 14 nivå 1
Lag
AIK
Gustavsbergs IF HK
Huddinge HK
IF Swithiod
Skuru IK
Spånga HK
Spårvägen HF
Tyresö Handboll
VästeråsIrsta HF
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX
. IFK Tumba HK urdraget 20180907
Flickor 14 nivå 2 norr Flickor 14 nivå 2 söder
Lag
Hammarby IF HF 2
Huddinge HK 3
IK Bolton
Lidingö SK
Sollentuna HK
Spånga HK 2
Täby HBK
Uppsala HK
Åkersberga HK
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX 

Lag
Eskilstuna Guif HK
Gustavsbergs IF HK 2
Hammarby IF HF
HK Silwing/Troja
Huddinge HK 2
Skogås HK
Skuru IK 2
Spårvägen HF 2
Tyresö Handboll 2

Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX
 
. .
Flickor 14 nivå 3

Lag
Sannadals SK
Skogås HK 2
Sollentuna HK 2
Spånga HK 3
Stockholmspolisens IF HF
Täby HBK 2
Vassunda IF
Westermalms IF HK
Åkersberga HK 2
Årsta AIK HF

Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX

. Spånga HK 4. urdraget 20180807 
. IFK Tumba HK 2. tillkom 20180810
. IFK Tumba HK 2 har bytt namn till IFK Tumba HK 20180907
. IFK Tumba HK urdraget 20181003


Flickor 13 nivå 1
Lag
Hammarby IF HF
Haninge HK
HK Silwing/Troja 
Huddinge HK
Kungsängens SK
Lidingö SK
Skuru IK
Spånga HK
Stockholmspolisens IF HF
Tyresö Handboll
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX
.
Flickor 13 nivå 2
Lag
AIK
Gustavsbergs IF HK
Handens SK
IK Bolton
Skogås HK
Skånela IF
Sollentuna HK
Uppsala HK
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX
.
Flickor 13 nivå 3 norr Flickor 13 nivå 3 söder
Lag  
AIK 2
Kungsängens SK 2
Lidingö SK 2
Skå IK
Sollentuna HK 2
Spånga HK 2
Uppsala HK 2
Vallentuna HK
Tröja  
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX
Lag
Djurgårdshof IK
Gustavsbergs IF HF 2
Hammarby IF HF
HK Silwing/Troja
Huddinge HK 2
IFK Tumba HK
Skuru IK 2
Sollentuna HK 3
Årsta AIK HF
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX

. AIK 2. tillkom 20180620

. Skogås HK 2. urdraget 201806029
Flickor 13 nivå 4
Lag
Haninge HK 2
IK Bolton 2
Jakobsbergs GOIF
Kungsängens SK 3
Spånga HK 3
Stockholmspolisens IF HF 2
Tyresö Handboll 2
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX
Årsta AIK HF 2. urdraget 20180830
.Vassunda IF urdraget 20180906

Flickor 12 nivå 1
Lag
Gustavsbergs IF HK
Gökstens BK
Hammarby IF HF
Huddinge HK
IF Swithiod
Sannadals SK
Skuru IK
Skånela IF
Tyresö Handboll
VästeråsIrsta HF
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX

 

Flickor 12 nivå 2 norr Flickor 12 nivå 2 söder
Lag
AIK
Djurgårdshof IK
Huddinge HK 2
Lidingö SK
Skuru 2
Spånga HK
Uppsala HK
Vallentuna HK
Vassunda IF
Åkersberga HK
Årsta AIK HF 2
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX
Lag
Gustavsbergs IF HK 2
Hammarby IF HF 2 
Huddinge HK 3
IK Bolton
Sannadals SK 2
Skuru IK 3
Stockholmspolisens IF HF
Tyresö Handboll 2
Årsta AIK HF
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX
.

. IFK Tumba HK  urdraget 20180719
. Älta IF urdraget 20180807

Flickor 12 nivå 3
Lag
Bålsta IF
Dalarö SK
Djurgårdshof IK 2
Huddinge HK 4
IK Bolton 2
Skogås HK
Skuru IK 4
Stockholmspolisens IF HF 2
Tyresö Handboll 3
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX

.Täby HBK urdraget 20180820


Flickor 11 nivå 1
Lag
Bollstanäs SK
Hammarby IF HF
Haninge HK 
Huddinge HK
IFK Tumba HK
Skuru IK
Spånga HK
Tyresö Handboll
Årsta AIK HF
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX
.
Flickor 11 nivå 2 norr Flickor 11 nivå 2 söder
Lag
AIK
Hammarby IF HF 2
Kungsängens SK
Lidingö SK
Skånela IF
Sollentuna HK
Täby HBK
Uppsala HK
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX
Lag
GT Söder HK
Gustavsbergs IF HK
Handens SK 
HK Silwing/Troja
Huddinge HK 2
IFK Tumba HK 2
IK Bolton
Sannadals SK
Skuru IK 2
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX

.
Flickor 11 nivå 3 norr Flickor 11 nivå 3 söder
Lag
IK Bolton 2
Kungsängens SK 2
Norrtulls SK
Skå IK
Sollentuna HK 2
Spånga HK 2
Vallentuna HK
Årsta AIK HF 3
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX
Lag
Gustavsbergs IF HK 2
Hammarby IF HF 3
Haninge HK 2
Huddinge HK 3
IFK Tumba HK 3
Skuru IK 3
Tyresö Handboll 2
Årsta AIK HF 2
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX

.

Pojkar

Pojkar 19 nivå 1

Lag
Enköpings HF
Hammarby IF HF
HF SIF
IFK Tumba HK

IK Bolton
Skuru IK

Tyresö Handboll
Täby HBK

Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX
.HK Silwing/Troja urdraget 20180906
.Spånga HK udraget 20180912
Pojkar 19 nivå 2
Lag
Bålsta IF
HK Roslagen
Huddinge HK
IF Swithiod
Spånga HK
Uppsala HK
Vallentuna HK
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX
.Lidingö SK urdraget 20180628
.Stockholmspolisens IF HF urdragt 20180906
.Spånga HK 2 urdraget 201809112
.Spånga HK 3 har bytt namn till Spånga HK. 20180912

Pojkar 16 nivå 1
Lag
Enköpings HF
Eskilstuna Guif IF
Hammarby IF HF
HK Silwing/Troja
IFK Tumba HK
IK Bolton
Skånela IF
Tyresö Handboll
Uppsala HK
Åkersberga HK
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX
.
Pojkar 16 nivå 2
Lag
IF Swithiod
Kungsängens SK
Lidingö SK
Spånga HK
Tyresö Handboll 2
Uppsala HK 2
Vassunda IF
VästeråsIrsta HF
Åkersberga HK 2
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX

.Eskilstuna Guif HF 2 urdragning 20181019

Pojkar 16 nivå 3
Lag
Hammarby IF HF 2
HK Silwing/Troja 2
IFK Tumba HK 2
IK Bolton 2 
Skogås HK
Skuru IK
Sollentuna HK
Tyresö Handboll 3
Vallentuna HK
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX

.

Pojkar 16 nivå 4 norr Pojkar 16 nivå 4 söder
Lag
AIK
Hammarby IF HF 3
Kungsängens SK
Skånela IF 2
Sollentuna HK 3
Spånga HK 2
Årsta AIK HF 2

Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX
Lag
HK Cliff
IFK Tumba HK 3
Lidingö SK 2
Skogås HK 2

Skuru IK 2
Sollentuna HK 2
Westermalms IF HK
Visby IF Gute HK
Årsta AIK HF
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX
. Täby HBK urdraget 20180719
. Hammarby IF HF 3. tillkom 20180810
. Spånga HK 3 urdraget 20180918

Pojkar 14 nivå 1
Lag
AIK
Hammarby IF HF
HK Silwing/Troja
Huddinge HK
IFK Tumba HK
IK Bolton
Skogås HK
Skuru IK
Skånela IF
Spånga HK
Tyresö Handboll
Täby HBK
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX
.
Pojkar 14 nivå 2
Lag
HK Roslagen
Huddinge HK 2
Lidingö SK
Sollentuna HK
Spånga HK 2
Täby HBK 2
Uppsala HK
Vassunda IF
Åkersberga HK
Årsta AIK HF
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX
.
Pojkar 14 nivå 3
Lag
Gustavsbergs IF HK 
HK Cliff
IK Bolton 2
Skuru IK 2
Spånga HK 3
Tyresö Handboll 2
Vallentuna HK
Åkersberga HK 2
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX
Jakobsbergs GOIF. urdraget 20180830
IFK Tumba HK 2 urdraget 20180906
. GT Söder HK urdraget 20181113

Pojkar 13 nivå 1
Lag
Hammarby IF HF
HK Silwing/Troja
IFK Strängnäs
IFK Tumba HK
Kungsängens SK
Sannadals SK
Skuru IK
Spånga HK
Tyresö Handboll
Täby HBK
Vallentuna HK
Åkersberga HK
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX
.
Pojkar 13 nivå 2 norr Pojkar 13 nivå 2 söder
Lag
Enköpings HF
GT Söder HK 2
HK Roslagen
IK Bolton
Kungsängens SK 2
Lidingö SK
Täby HBK 2
Uppsala HK
Vassunda IF
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX
Lag
Eskilstuna Guif IF
GT Söder HK
Gustavsbergs IF HK
Hammarby IF HF 2
Haninge HK
HK Silwing/Troja 2
Skogås HK
Skuru IK 2
Tyresö Handboll
Årsta AIK HF
Årsta AIK HF 2
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX
. Årsta AIK HF bytt till Nivå 2 söder. 20180903
.Bollstanäs SK urdraget 20181113
. Stockholmspolisens IF HF. urdraget 20180629
. Årsta AIK HF inlottat 20180903
Pojkar 13 nivå 3
Lag
AIK
Ala IF
HK Cliff
IFK Tumba HK 2
IK Bolton 2
Sannadals SK 2
Skogås HK 2
Skå IK
Spånga HK 2
Visby IF Gute HK
Åkersberga HK 2
Årsta AIK HF 3
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX
.Djurgårdshof IK. urdraget 20180823

Pojkar 12 nivå 1
Lag
Eskilstuna Guif IF
Hammarby IF HF
HK Cliff
HK Silwing/Troja
Huddinge HK
IFK Tumba HK
Sannadals SK
Sollentuna HK
Spånga HK
Uppsala HK
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX
.
Pojkar 12 nivå 2
Lag
Hammarby IF HF 2
Huddinge HK 2
IFK Tumba HK 2
IK Bolton
Rosersbergs IK
Skuru IK
Skånela IF
Spånga HK 2
Täby HBK
VästeråsIrsta HF
Årsta AIK HF
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX
.Skogås HK udraget 20181001
Pojkar 12 nivå 3
Lag
AIK
Hammarby IF HF 3
HK Cliff 2
Sollentuna HK
Vallentuna HK
VästeråsIrsta HF 2
Åkerersberga HK
Årsta AIK HF 2

Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX
.
Pojkar 12 nivå 4
Lag
Gustavsbergs IF HK
Lidingö SK

Sannadals SK 2
Skuru IK 2
Spånga HK 3
Spånga HK 4
Tyresö Handboll
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX
.

Pojkar 11 nivå 1
Lag
AIK
Hammarby IF HF
Huddinge HK
IFK Tumba HK
IK Bolton
Kungsägens SK
Skogås HK
Skuru IK
Tyresö Handboll
Täby HBK
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX
.
Pojkar 11 nivå 2 norr Pojkar 11 nivå 2 söder
Lag
Lidingö SK
Skå IK
Skånela IF 
Sollentuna HK
Spånga HK
Uppsala HK
Vassunda IF

Westermalms IF HK
Åkersberga HK
Årsta AIK HF 2
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX
Lag
GT Söder HK
Hammarby IF HF 2
HK Cliff
Huddinge HK 2
IFK Tumba HK 2
IK Bolton 2
Sannadals SK
Skuru IK 2
Årsta AIK HF
Ösmo GIF HK
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX

.
.
Pojkar 11 nivå 3
Lag
AIK 2
Huddinge HK 2
Skogås HK 2
Skånela IF 2
Sollentuna HK 2
Spånga HK 2
Tyresö Handboll 2
Täby HBK 2
Vallentuna HK
Åkersberga HK 2
Tröja
XX
XX
XX 
XX
XX
XX
XX 
.HK Cliff 2 urdraget 20180924
.IFK Tumba HK 3 udraget 20181002
.Gustavsbergs IF HK  urdraget 20181109

Uppdaterad: 2018-11-13 18:50
Skribent: Maria Casado