Hoppa till sidans innehåll

Serieindelning U19-U12

På denna sida finner ni nivåindelningen för Äldre och Yngre ungdom, åldersklasserna U19, U16, U14, U13, U12 samt för Barn U11.

Nivåerna nedan är fastställda för säsongen 2019-2020.

Informtion om TK-beslut rörande serieindelningar, se nedan. 

  • Flickor 19 är fastställd enligt TK-beslut 1.
  • Flickor 16 är fastställd enligt TK-beslut 2.
  • Flickor 14 är fastställd enligt TK-beslut 3.
  • Flickor 13 är fastställd enligt TK-beslut 4.
  • Flickor 12 är fastställd enligt TK-beslut 5.
  • Flickor 11 är fastställd enligt TK-beslut 6.
  • Pojkar 19 är fastställd enligt TK-beslut 7.
  • Pojkar 16 är fastställd enligt TK-beslut 8.
  • Pojkar 14 är fastställd enligt TK-beslut 9
  • Pojkar 13 är fastställd enligt TK-beslut 10.
  • Pojkar 12 är fastställd enligt TK-beslut 11.
  • Pojkar 11 är fastställd enligt TK-beslut 12.

 

Äldre och Yngre Ungdom

Flickor

Flickor 19 nivå 1

Flickor 19 nivå 2

 

Lag 
Gustavsbergs IF HK
Gökstens BK
Hammarby IF HF
IFK Tumba HK
Nacka HK
Sannadals SK
Skånela IF
Spårvägen HF
Tyresö Handboll
VästeråsIrsta HF

Lag
HK Roslagen
HK Silwing/Troja
Härnösands HK
IK Bolton
Lidingö SK
Skogås HK
Sollentuna HK
Spånga HK
Spånga HK 2
Uppsala HK
Vallentuna HK
Årsta AIK HF

 

.Rosersbergs IK urdraget 20190613
.Kungsängens SK urdraget 20190708

.AIK urdraget 20190620
.Skogås HK nedflyttat 20190620
.Enköpings HF urdraget 20190801


Flickor 16 nivå 1

Flickor 16 nivå 2

 

Lag 
AIK
Huddinge HK
Kyrkslätts IF
Skuru IK
Skånela IF
Sollentuna HK
Spånga HK
Stockholmspolisens IF HF
Täby HBK
Älta IF

Lag
Enköpings HF
Gustavsbergs IF HK
Huddinge HK 2
IF Swithiod
IFK Tumba HK
Kungsängens SK
Lidingö SK
Skuru IK 2
Spårvägen HF
Tyresö Handboll
VäseråsIrsta HF

. .

Flickor 16 nivå 3

Flickor 16 nivå 4
Lag 
GT Söder HK
Huddinge HK 3
IF Swithiod 2
Lidingö SK 2
Skogås HK
Sollentuna HK 2
Spånga HK 2
Tyresö Handboll 2
Täby HBK 2
Uppsala HK

Lag
AIK 2
Gustavsberg IF HK 2
Hammarby IF HF
Huddinge HK 4
IK Bolton
Kungsängens SK 2
Sannadals SK
Skuru IK 3
Sollentuna HK 3
Spånga HK 3
Westermalms IF HK
Åkersberga HK


.  

Flickor 16 nivå 5


Lag 
Bålsta IF
Hammarby IF HF 2
Huddinge HK 5
IK Bolton 2
Skogås HK 2
Spånga HK 4
Stockholmspolisens IF HF 2
Vallentuna HK
Vassunda IF
Westermalm IF HK 2
Årsta AIK HF



 .Sollentuna HK 4 urdraget 20190819 .

Flickor 14 nivå 1

Flickor 14 nivå 2
Lag 
Eskilstuna Guif
Gustavsbergs IF HK
Hammarby IF HF
HK Silwing/Troja
Huddinge HK
Kungsängens SK
Skuru IK
Spånga HK
Stockholmspolisens IF HF
Uppsala HK
Lag
AIK
Enköpings HF
Handens SK
HK Silwing/Troja 2
IFK Tumba HK
Lidingö SK
Skogås HK
Skånela IF
Sollentuna HK
Tyresö Handboll

. .

Flickor 14 nivå 3

Flickor 14 nivå 4
Lag 
Djurgårdshof IK
Gustavsbergs IF HK 2
Hammarby IF HF 2
Haninge HK
Huddinge HK 2
IK Bolton
Lidingö SK 2
Skuru IK 2
Skuru IK 3
Tyresö Handboll 2
Uppsala HK 2
Vallentuna HK 

Lag
AIK 2
Hammarby IF HF 3
IK Bolton 2
Kungsängens SK
Skuru IK 4
Skå IK
Sollentuna HK 2
Spånga HK 2
Stockholmspolisens IF HF
Årsta AIK HF


 .

.


Flickor 13 nivå 1


Lag 
Eskilstuna Guif
Gustavsbergs IF HK
Hammarby IF HF
HK Silwing/Troja
IK Bolton
Sannadals SK
Skuru IK
Skånela IF
Tyresö Handboll



.Gökstens BK urdraget 20190819 .

Flickor 13 nivå 2 Norr

Flickor 13 nivå 2 Söder
Lag 
AIK
Djurgårdshof IK
Enköpings HF
Skuru IK 2
Spånga HK
Uppsala HK
Vallentuna HK
Vassunda IF
VästeråsIrsta HF
Lag
Hammarby IF HF 2
Huddinge HK
Lidingö SK
Sannadals SK 2
Skogås HK
Skuru IK 3
Sollentuna HK
Stockholmspolisens IF HF
Tyresö Handboll 2
Årsta AIK

. .

Flickor 13 nivå 3


Lag 
Bålsta IF
Dalarö SK
Djurgårdshof IK 2
GT Söder HK
Huddinge HK 2
Huddinge HK 3
IK Bolton 2
Kungsängens SK
Sannadals SK 3
Spånga HK 2
Stockholmspolisens IF HF 2
Åkersberga HK
Årsta AIK HF 2







.

Flickor 12 nivå 1


Lag 
Bollstanäs SK
Eskilstuna Guif
Hammarby IF HF
Haninge HK
HK Silwing/Troja
Huddinge HK
IFK Tumba HK
Rosersbergs IK
Skuru IK
Skånela IF
Tyresö Handboll
Årsta AIK HF


.Rosersbergs IK tillkom 20190709

.

Flickor 12 nivå 2 Norr

Flickor 12 nivå 2 söder

Lag 
Hammarby IF HF 2
Huddinge HK 3
Kungsängens SK
Lidingö SK
Skå IK
Sollentuna HK
Spånga HK
Täby HBK
Uppsala HK

Lag 
GT Söder HK
Gustavsbergs IF HK
Handens SK
HK Silwing/Troja 2
Huddinge HK 2
IFK Tumba HK 2
IFK Tumba HK 3
IK Bolton
Skuru IK 2

.

.

Flickor 12 nivå 3


Lag 
AIK
Gustavsbergs IF HK 2
Hammarby IF HF 3
Haninge HK 2
IK Bolton 2
Kungsängens SK 2
Norrtulls SK 
Rimbo HK Roslagen
Sannadals SK
Skuru IK 3
Skuru IK 4
Sollentuna HK 2
Tyresö Handboll 2
Vallentuna HK
Vassunda IF
Årsta AIK HF 2
Årsta AIK HF 3



.Rosersbergs IK flyttad till Nivå 1 20190709
.Årsta AIK HF 3 tillkom 20190813

.


Flickor 11 nivå 1 

Flickor 11 nivå 2
Lag 
AIK 
Hammarby IF HF
HK Cliff
IFK Tumba HK
Lidingö SK
Sannadals SK
Skuru IK
Skånela IF
Spånga HK
Tyresö Handboll
Täby HBK
Lag
Bollstanäs SK
Dalarö SK
Gustavsberg IF HK
Gustavsbergs IF HK 2
Hammarby IF HF 2
Huddinge HK
IK Bolton
Skogås HK
Skuru IK 2
Skuru IK 3
Skuru IK 4
Spånga HK 2
Täby HBK 2
Årsta AIK HF
Älta IF

. .Älta IF nedflyttat 20190624
.Hammarby IF HF 2 inlottat 20190821
Flickor 11 nivå 3
Lag 
Djurgårdshof IK
GT Söder HK
GT Söder HK 2
HK Cliff 2
Huddinge HK 2
Sannadals SK 2
Skuru IK 5
Sollentuna HK
Spånga HK 3
Stockholmspolisens IF HF
Tyresö Handboll 2
Vallentuna HK
Åkersberga HK
Årsta AIK HF 2
Älta IF 2





. Spårvägen HF urdraget 20190821
. GT Söder HK 2 inlottat 20190822


Pojkar

Pojkar 19 nivå 1 Pojkar 19 nivå 2
Lag 
Hammarby IF HF
HF SIF
Huddinge HK
IFK Tumba HK
IK Bolton
Skuru IK
Tyresö Handboll
Uppsala HK
Åkersberga HK
Lag
Bålsta IF
HK Roslagen
IF Swithiod
Lidingö SK
Skogås HK
Skuru IK
Spånga HK
Vallentuna HK
Vassunda IF
.Enköpings HF urdraget 20190627 .Visby IF Gute urdraget 20190820

Pojkar 16 nivå 1

Pojkar 16 nivå 2
Lag 
Hammarby IF HF
HK Silwing/Troja
IF Swithiod
Kungsängens SK
Skogås HK
Skånela IF
Spånga HK
Tyresö Handboll
Uppsala HK
VästeråsIrsta HF
Lag
Enköpings HF
HK Cliff
Huddinge HK
IK Bolton
Kungsängens SK 2
Lidingö SK
Skuru IK 
Tyresö Handboll
Täby HBK
Åkersberga HK

. .

Pojkar 16 nivå 3

Pojkar 16 nivå 4
Lag 
AIK
Hammarby IF HF 2
IF Swithiod 2
IFK Tumba HK
Kungsängens SK 3
Skuru IK 2
Sollentuna HK
Tyresö Handboll 3
Åkersberga HK 2
  Lag
HK Cliff 2
Huddinge HK 2
IK Bolton 2
Lidingö SK 2
Skogås HK 2
Sollentuna HK 2
Spånga HK 2
Täby HBK 2
Vallentuna HK
Årsta AIK HF 

 
.Uppsala HK 2 urdraget 20190821

.

Pojkar 16 nivå 5


Lag 
Hammarby IF HF 3
HK Cliff 3
HK Roslagen 
IFK Tumba HK 3
IK Bolton 3
Sollentuna HK 3
Spånga HK 3
Westermalm IF HK
Årsta AIK HF 2
 


.

.


Pojkar 14 nivå 1

Pojkar 14 nivå 2
Lag 
Eskilstuna Guif
Hammarby IF HF
HK Silwing/Troja
IFK Strängnäs
IK Bolton
Sannadals SK
Skuru IK
Spånga HK
Tyresö Handboll
Täby HBK
Vallentuna HK
Åkersberga HK
Lag 
Enköpings HF
GT Söder HK
Hammarby IF HF 2
HK Cliff
HK Roslagen
HK Silwing/Troja 2
IFK Tumba HK
Kungsängens SK
Lidingö SK
Skogås HK
Tyresö Handboll 2
Täby HBK 2
Vassunda IF
Åkersberga HK 2

Årsta AIK HF

. .

Pojkar 14 nivå 3


Lag 
AIK
Gustavsbergs IF HK
Haninge HK
Huddinge HK
IK Bolton 2
Sannadals SK 2
Skogås HK 2
Skuru IK 2
Skå IK
Spånga HK 2
Visby IF Gute HK
Årsta AIK HF 2


.

Pojkar 13 nivå 1

Pojkar 13 nivå 2
Lag 
Eskilstuna Guif
Hammarby IF HF
HK Cliff 
Hk Silwing/Troja
IFK Tumba HK
Skånela IF
Spånga HK
Täby HBK
Uppsala HK
Årsta AIK HF
Lag
AIK
Hammarby IF HF 2
Huddinge HK
IFK Tumba HK 2
IK Bolton
Lidingö SK
Sannadals SK
Skuru IK
Sollentuna HK
Spånga HK 2
Vallentuna HK
VästeråsIrsta HF

. .

Pojkar 13 nivå 3


Lag 
AIK 2
Gustavsbergs IF HK
HK Cliff 2
Sannadals SK 2
Skuru IK 2
Sollentuna HK 2
Spånga HK 3
Tyresö Handboll 
Täby HBK 2
Åkersberga HK 
Årsta AIK HF 2






.Hammarby IF HF 3 urdraget 20190819

Pojkar 12 nivå 1


Lag 
AIK
Eskilstuna Guif
Hammarby IF HF
Huddinge HK
IK Bolton
Kungsängens SK
Skogås HK
Skuru IK
Skånela IF
Tyresö Handboll
Täby HBK 
Westermalms IF HK


. .

Pojkar 12 nivå 2 Norr

Pojkar 12 nivå 2 Söder
Lag 
Lidingö SK
Skå IK
Sollentuna HK
Spånga HK
Uppsala HK
Vallentuna HK
Vassunda IF
Åkersberga HK
Årsta AIK HF
  Lag 
GT Söder HK
Hammarby IF HF 2
HK Cliff
Huddinge HK 2
IFK Tumba HK
Sannadals SK
Skuru IK 2
Tyresö Handboll 2
Årsta AIK HF 2

. .

Pojkar 12 nivå 3


Lag 
Haninge HK
HK Cliff 2
IK Bolton 2
Skogås HK 2
Skånela IF 2
Sollentuna HK 2
Spånga HK 2
Täby HBK 2
Vallentuna HK 2
Årsta AIK HF 3
Ösmo GIF HK
 


. .

Pojkar 11 nivå 1


Lag 
Hammarby IF HF
HK Silwing/Troja
IFK Tumba HK
IK Bolton
Lidingö SK
Skuru IK
Skånela IF
Tyresö Handboll
Årsta AIK HF



.

Pojkar 11 nivå 2 Norr

Pojkar 11 nivå 2 Söder
Lag 
AIK
Djurgårdshof IK
Huddinge HK
Sannadals SK
Skå IK
Skånela IF 2
Sollentuna HK
Spånga HK
Täby HBK
Vassunda IF
Åkersberga HK
Lag
GT Söder HK
Hammarby IF HF
HK Cliff
HK Silwing/Troja 2
Huddinge HK 2
Skogås HK
Stockholmspolisens IF HF
Tyresö Handboll 2
Årsta AIK HF 2

. .

Pojkar 11 nivå 3


Lag 
Gustavsbergs IF HK
HK Cliff 2
Huddinge HK 3
IK Bolton 2
Skuru IK 2
Sorunda IF
Spånga HK 2
Täby HBK 2
Westermalm IF HK
Årsta AIK HF 3


.Sorunda IF tillkom 20190614 .

Uppdaterad: 2019-08-22 10:20
Skribent: Maria Casado

Nyheter

Tidsplan för serieläggning och spelprogram

2019-08-14

Undrar ni när spelprogrammen för säsongen…

Gruppindelning RegionsTolvan omgång 1

2019-08-09

Välkomna till historiens första omgång av…

Välkomna till det förnyade Distriktsmästerskapet 2019-2020!

2019-06-12

Sista anmälningsdag är torsdag 1 augusti.

Fastställd nivåindelning U11-U19

2019-06-05

Vilka står på andra sidan planhalvan säsongen…

Missa inte chansen att anmäla er till RegionsTolvan

2019-05-22

Måndag 27 maj är sista dagen för att anmäla er…

 
Stockholms Handbollförbund
Smedjegatan 8
131 54 Nacka
Telefon: 0855606890