Hoppa till sidans innehåll

Grupper 2019-2020

Barn - Handbollfestival U8 (Födda 2011)
Spelare födda 2011 och yngre deltar i något som vi kallar för handbollfestivalen, som är öppen för barn som deltar i föreningarnas Handbollsskola. En handbollfestival är en match- och träningssamling som pågår i ca 3 timmar med lag från olika föreningar. Alla lag börjar i hallen samtidigt och alla lag avslutar tillsammans.
Handbollfestivalen är för andra året könsneutral och startar med första omgången i december, följt av tre omgångar i januari, februari och mars. 

Den avslutade omgång 4, planerar arrangerande förening minimatcher för samtliga lag.

Gruppindelning för omgång 2, 3 och 4 publiceras senast 12 december. 

Handbollsfestivalen
Omgång 1

       
       
Grupp 1A   Grupp 1B
Arrangör: AIK Handboll   Arrangör: Kungsängens SK
Datum: 2019-11-30 09:00   Datum: 2019-11-30 09:00
Plats: Ulriksdalshallen   Plats: Ekhammarhallen
   
AIK Handboll Flick   Kungsängens SK Pojk
AIK Handboll Mix   Kungsängens SK Mix
AIK Handboll Pojk   IK Bolton Mix 1
Täby HBK Pojk 1   IK Bolton Mix 2
Täby HBK Pojk 2   Skuru IK Pojk 1
Älta IF Mix 1   Skuru IK Pojk 2
Älta IF Mix 2   Skå IK Mix 1
Älta IF Mix 3    Skå IK Mix 2    

 
       
Grupp 1C   Grupp 1D
Arrangör: Haninge HK   Arrangör: Djurgårdshof IK
Datum: 2019-12-01 09:00   Datum: 2019-12-01 13:00
Plats: Åbyhallen Västerhaninge   Plats: Hjorthagshallen

 
Haninge HK Mix 1   Djurgårdshof IK Mix
Haninge HK Mix 2   Hammarby IF HF Pojk 1
Dalarö SK Mix   Hammarby IF HF Pojk 2
Hammarby IF HF Flick 1   IK Bolton Mix 3
Hammarby IF HF Flick 2   Sannadals SK Pojk 1
Skuru IK Flick 1   Sannadals SK Pojk 2
Skuru IK Flick 2   Årsta AIK HF Mix 1
Ösmo GIF HK Mix   Årsta AIK HF Mix 2
       
       
Grupp 1E   Grupp 1F
Arrangör: GT Söder HK
  Arrangör: Gustavsbergs IF HK
Datum: 2019-11-30 09:00   Datum: 2019-12-01 12:00
Plats: Sköndalshallen   Plats: Gustavsbergs Sporthall

 
GT Söder HK Flick   Gustavsbergs IF HK Flick Röd
GT Söder HK Pojk   Gustavsbergs IF HK Flick Vit
HK Cliff Flick   Gustavsbergs IF HK Flick Svart
HK Cliff Pojk   IK Bolton Mix 4
Huddinge HK Mix 1   Stockholmspolisens IF HF Mix 1
Huddinge HK Mix 2   Stockholmspolisens IF HF Mix 2
Årsta AIK HF Mix 3   Stockholmspolisens IF HF Mix 3
Årsta AIK HF Mix 4  

 

 
Grupp 1G   Grupp 1H
Arrangör: HK Silwing/Troja   Arrangör: Sannadals SK
Datum: 2019-12-01 09:00   Datum: 2019-12-01 15:00
Plats: Högdalshallen   Plats: Västertorpshallen lilla

 
HK Silwing/Troja Pojk   Sannadals SK Mix
HK Silwing/Troja Mix   Sannadals SK Flick 1
Huddinge HK Mix 3   Sannadals SK Flick 2
Huddinge HK Mix 4   Skuru IK Flick 3
IK Bolton Mix 5   Skuru IK Pojk 5
Skuru IK Pojk 3   Tyresö Handboll Pojk 1
Skuru IK Pojk 4   Tyresö Handboll Pojk 2

 

 
Grupp 1I  
Arrangör: Vallentuna HK  
Datum: 2019-12-01 09:00  
Plats: Vallentuna Sporthall  

 
Vallentuna HK Mix 1  
Vallentuna HK Mix 2  
Sollentuna HK Flick  
Tyresö Handboll Mix 1  
Tyresö Handboll Mix 2  
Täby HBK Flick 1  
Täby HBK Flick 2  

 

   

 

     

Handbollsfestivalen
Omgång 2

       
       
Grupp 2A   Grupp 2B
Arrangör: Tyresö Handboll   Arrangör: Skå IK
Datum: 2020-01-18 11:00   Datum: 2020-01-19 11:00
Plats: Slottshallen
  Plats: Mälaröhallen

 
Tyresö Handboll Mix 1   Skå IK Mix 1
Tyresö Handboll Mix 2   Skå IK Mix 2
Hammarby IF HF Pojk 1   Sannadals SK Pojk 1
Hammarby IF HF Pojk 2   Sannadals SK Pojk 2
Haninge HK Mix 1   Älta IF Mix
Haninge HK Mix 2   Älta IF Mix 2
Skuru IK Pojk 1   Älta IF Mix 3
Skuru IK Pojk 2  
       
       
Grupp 2C   Grupp 2D
Arrangör: Sollentuna HK   Arrangör: Årsta AIK HF
Datum: 2020-01-19 08:30   Datum: 2020-01-19 09:00
Plats: Sollentuna Sporthall
  Plats: Sjöstadshallen

 
Sollentuna HK Flick   Årsta AIK HF Mix 1
HK Silwing/Troja Mix   Årsta AIK HF Mix 2
HK Silwing/Troja Pojk   Årsta AIK HF Mix 3
Huddinge HK Mix 1   Årsta AIK HF Mix 4
Huddinge HK Mix 2   IK Bolton Mix 1
Täby HBK Flick 1   Skuru IK Flick 1
Täby HBK Flick 2   Skuru IK Flick 2
    Ösmo GIF HK Mix    
       
Grupp 2E   Grupp 2F
Arrangör: AIK Handboll    Arrangör: GT Söder HK
Datum: 2020-01-18 10:00   Datum: 2020-01-18 12:00
Plats: Tallbackaskolan
  Plats: Sköndalshallen

 
AIK Handboll Flick   GT Söder HK Flick
AIK Handboll Pojk   GT Söder HK Pojk
AIK Handboll Mix   Dalarö SK Mix
Hammarby IF HF Flick 1   Handens SK Mix 1
Hammarby IF HF Flick 2   Handens SK Mix 2
IK Bolton Mix 2   Skuru IK Flick 3
Tyresö Handboll Pojk 1   Skuru IK Pojk 3
Tyresö Handboll Pojk 2  

 

 
Grupp 2G   Grupp 2H
Arrangör: Kungsängens SK   Arrangör: Stockholmspolisens IF HF
Datum: 2020-01-19 09:00   Datum: 2020-01-19 09:00
Plats: Ekhammarhallen   Plats: Skärholmshallen

 
Kungsängens SK Pojk   Stockholmspolisens IF HF Mix 1
Kungsängens SK Mix   Stockholmspolisens IF HF Mix 2
Djurgårdshof IF Mix   Stockholmspolisens IF HF Mix 3
IK Bolton Mix 3   HK Cliff Flick 
IK Bolton Mix 4   HK Cliff Pojk
Täby HBK Pojk 1   Skuru IK Flick 4
Täby HBK Pojk 2   Skuru IK Flick 5

  Södertälje HK Mix

 
Grupp 2I   Grupp 2J
Arrangör: Vallentuna HK   Arrangör: Gustavsbergs IF HF
Datum: 2020-01-19 09:00   Datum: 2020-01-18 09:00
Plats: Vallentuna Sporthall   Plats: Gustavsbergs Sporthall

 
Vallentuna HK Mix 1   Gustavsbergs IF HF Flick 1
Vallentuna HK Mix 2   Gustavsbergs IF HF Flick 2
Sannadals SK Mix   Gustavsbergs IF HF Flick 3
Sannadals SK Flick 1   Skuru IK Flick 6
Sannadals SK Flick 2   Skuru IK Flick 7
Skuru IK Pojk 4   IK Bolton Mix 5
Skuru IK Pojk 5   Huddinge HK Mix 3

  Huddinge HK Mix 4

 

Handbollsfestivalen
Omgång 3

       
       
Grupp 3A   Grupp 3B
Arrangör: Gustavsbergs IF HK   Arrangör: Haninge HK
Datum:2020-02-15 11:00   Datum: 2020-02-16 09:00
Plats: Gustavsbergs Sporthall
  Plats: Åbyhallen Västerhaninge

 

 

 

 

 

 

 

 

 
     
       
       
Grupp 3C   Grupp 3D
Arrangör: HK Silwing/Troja   Arrangör: IK Bolton
Datum:2020-02-16 09:00   Datum:2020-02-16 09:00

Plats: Högdalshallen

  Plats: Vintervikshallen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

     
       
Grupp 3E   Grupp 3F
Arrangör: Ösmo GIF HK   Arrangör: Vakant
Datum: 2020-02-15 09:00   Datum:
Plats: Ösmo Idrottsplats/Vansta
  Plats:

 

 

 

 

 

 

 

   

   
     
     
     
Grupp 3G   Grupp 3H
Arrangör: Vakant   Arrangör: Vakant
Datum:    Datum:
Plats:   Plats:
     

 

 

 

 

 

 

 
     
     
     
     
Grupp 3I   Grupp 3J
Arrangör: Vakant    Arrangör: Vakant
Datum:   Datum: 
Plats:   Plats: 
     

   

   

   

   

   


   

     

     

 

Handbollsfestivalen
Omgång 4

       
       
Grupp 4A   Grupp 4B
Arrangör: AIK Handboll   Arrangör: GT Söder HK
Datum: 2020-03-21 09:00   Datum: 2020-03-21 09:15
Plats: Ulriksdalshallen
  Plats: Sköndalshallen

 

 

 

 

 

 

 

 

 
     

 


   
       
Grupp 4C   Grupp 4D
Arrangör: Hammarby IF HF   Arrangör: HK Cliff
Datum: 2020-03-21 09:00   Datum: 2020-03-21 09:00
Plats: Eriksdalshallen   Plats: Sätrahallen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Grupp 4E   Grupp 4F
Arrangör: Täby HBK    Arrangör: Handens SK
Datum: 2020-03-21 09:00   Datum: 2020-03-22 10:00
Plats: Tibblehallen CC   Plats: Torvalla Träningshall

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Grupp 4G   Grupp 4H
Arrangör: IK Bolton    Arrangör: Vallentuna HK
Datum: 2020-03-22 09:00   Datum: 2020-03-22 09:00
Plats: Skanstullshallen   Plats: Vallentuna Sporthall    


   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Grupp 4I   Grupp 4J
Arrangör: Södertälje HK   Arrangör: Vakant
Datum: 2020-03-21 12:30   Datum: 
Plats: Wasa Sporthall   Plats:

 

 

 

 

 

 

 

 

Arrangör: Dalarö SK
Uppdaterad: 2019-12-04 13:10
Skribent: Maria Casado

Nyheter

Laddad för Handbollfestivalen?

2019-11-15

Vecka 48 drar vi igång.

Välkomna till ungdomsmöte

2019-11-06

Hur förebygger vi våld och övergrepp inom…

Välkomna till Vårens Spel för U10 och U9, födda 2009 och 2010.

2019-10-28

Anmäl er senast 14 november.

Lottning klar

2019-10-21

Välkomna till RegionsTolvan Omgång 2 den 23-24…

Välkomna till Handbollfestivalen för U8 (Födda 2011).

2019-10-15

Missa inte, anmälan är öppen till 1 november

 
Stockholms Handbollförbund
Smedjegatan 8
131 54 Nacka
Telefon: 0855606890