Hoppa till sidans innehåll
22029 True
  Huvudsponsor
  18931 True
   Huvudsponsor
   22545 True
    Huvudsponsor
    23255 False
    Huvudsponsor
    22014 False
     Huvudsponsor
     8167 False
      Huvudsponsor
      5982 False
       Huvudsponsor

       Inför USM-finalerna: Önnereds HK P14 - bredden gör oss farliga

       2019-04-19 10:25

       - Vi ser fram mot USM och hoppas att det kommer att bli en härlig upplevelse. Att samla alla klasser på ett ställe är roligt och det kommer bli otroligt stort för våra killar som är i den yngsta åldersklassen.

       I en artikelserie inför finalhelgen i USM får vi ta del av finalklara lags rapporter. I den här artikeln har Önnereds HK P14 svarat på våra frågor.

       Grattis, ni är klara för USM:s finalspel! Hur känns det?
       - Vi är förstås mycket nöjda att ha tagit oss till finalspelet! Det här var ett av våra mål inför säsongen och är ett bevis på att hela laget har kämpat på bra och utvecklats i rätt riktning.

       Ge oss en ögonblicksbild från då det stod klart att ni var klara för finalspelet.
       - I Steg 4 behövde vi beta av match för match innan det var helt klart. I första matchen mötte vi HK Ankaret, vilka vi ansåg vara det tuffaste motståndet. Vi säkrade vår vinst och då var känslan skön, men inget var klart. I den andra matchen, mot Hammarby, bjöds vi på tufft motstånd men vi kunde pusta ut efter en seger. Dock var ingenting klart och det var först efter den avslutande segern mot Norrköping som vår gruppseger var säkrad, en enorm lättnad och glädje sköljde över laget då.

       Vilka förväntningar har ni på det kommande finalspelet?
       - Vårt sportsliga mål är att vinna USM. Men motståndet kommer att bli så tufft som möjligt och marginalerna små, men vi åker till Uppsala för att vinna. Själva arrangemanget USM ser vi fram emot och hoppas att det kommer att bli en härlig upplevelse. Att samla alla klasser på ett ställe är roligt och det kommer bli otroligt stort för våra killar som är i den yngsta åldersklassen.

       Om ni blickar bakåt och reflekterar över den gångna säsongens USM-spel, vilka är då de bestående intrycken?
       - USM har varit en rolig och spännande tilldragelse för laget. Ett otroligt starkt minne som vi tagit med oss är första matchen i hela USM, match ett i Steg 1. Där började vi med att möta HK Eskil, som för övrigt också finns med i finalspelet. Den matchen var verkligen att kastas in i verkligheten på ett sätt som laget aldrig tidigare upplevt. Vi har mycket välarrangerade steg bakom oss och USM har varit en positiv upplevelse rakt igenom.

       När publiken i Uppsala bänkar sig för att titta på er, vad kan de då förvänta sig att få se?
       - Publiken i Uppsala kommer att få se en rolig och fartfylld handboll. Önnered kommer att spela i ett maxat tempo där vi trycker på allt i alla situationer och lägen. Målskyttet kommer att ske från alla positioner över hela planen.

       Berätta lite mer om ert lag.
       - Laget består av ett gäng mycket duktiga handbollsspelare som dessutom är lojala lagspelare. Vi har bra spelare på alla positioner och det är som ett sammansvetsat lag vi har nått finalspelet och det är bredden som kommer att göra oss farliga i Uppsala.

       Önnereds HK P14

       P14
       Grupp 1
       HK Silwing/Troja
       Alingsås HK
       HK Eskil
       H43 Lund HF 2

       Grupp 2 
       IFK Skövde HK
       H43 Lund HF 1
       Önnereds HK
       HK Malmö

        

       Följ USM
       USM-finalerna spelas 3-5 maj i IFU Arena, Uppsala.

       Vill du följa USM live i arenan köper du biljett i förhand eller i entrén. Observera att hela arenan är kontantfri - betalning endast med kort alternativt swish. Om du väljer att köpa biljett i förhand gäller den även som biljett för resor med Uppsalas lokaltrafik.

       Biljettpriser
       Fredag: 40 kronor
       Lördag: 60 kronor
       Söndag: 60 kronor
       Helgpaket, fredag - söndag: 100 kronor 
       Barn under 7 år: fri entré

       Förköp din biljett här >>

       Samtliga matcher från USM:s finalhelg sänds också live på webben via SolidSport. Med ett All Access-pass får du tillgång till samtliga livesändningar och repriser och du kan ladda ned matcherna i efterhand och spara minnen för livet.

       Priser
       All Access: 179 kronor.

       Köp All Access här >>

       Alla matcher går också att följa via livescore på svenskhandboll.se >>

       Följ USM på Instagram >>
       #usmhandboll

       Följ USM i appen Gameday


       Är ditt lag också finalklart? Skicka in er lagrapport till therese.bringefors@handboll.rf.se.

       Uppdaterad: 2019-04-19 10:26
       Skribent: Therese Bringefors

       Fler nyheter

       Lottning Steg 1 USM 2019-2020

       2019-07-23

       I september startar USM 2019-20, nedan…

       USM 2020

       2019-06-30

       I september startar USM 2019-20 - något vi alla…

       Missade du USM-finalerna 2019?

       2019-05-06

       Lugn, nu kan du köpa reprispaketet och se allt…

       Tack och välkomna åter

       2019-05-05

       Helgen 3-5 maj i Uppsala blev en fantastisk och…

       Summering av söndagen i USM 2019

       2019-05-05

       I årets sista final blev det seger för IK…

        
       Svenska Handbollförbundet
       Box 11016
       100 61 Stockholm
       Telefon: 086996000