Hoppa till sidans innehåll
22029 True
    Huvudsponsor
    18931 True
      Huvudsponsor
      22545 True
        Huvudsponsor
        23255 False
        Huvudsponsor
        22014 False
          Huvudsponsor
          8167 False
            Huvudsponsor
            5982 False
              Huvudsponsor

              Historik

              Här kan du sen de senaste elva vinnarna av Ungdoms-SM i respektive klass, samt vilket lag de slog i finalen.

              Damjuniorklassen

              16-17 - Skånela IF - IFK Tumba HK 17-16
              15-16 - VästeråsIrsta HK - Lugi HF 21-20
              14-15 - IK Sävehof - Lugi HF 17-16
              13-14 - Team Stockholm HS - Lugi HF 21-10
              12-13 - Skuru IK - Team Stockholm HS 12-21
              11-12 - IFK Tumba HK - Skånela IF 25-16
              10-11 - Lugi HF - Nacka HK 17-15
              09-10 - Skuru IK - IK Sävehof 30-28
              08-09 - IK Sävehof - Skuru IK 22-27
              07-08 - Skuru IK - Kärra HF 19-22
              06-07 - IK Sävehof - Kärra HF 22-24

              Flickor A

              16-17 - Lugi HF 1 - Sorunda IF 15-21
              15-16 - Skövde HF - Rosersbergs IK 21-10
              14-15 - Gökstens BK - IFK Tumba HK 22-27
              13-14 - Gökstens BK - Torslanda HK 23-13
              12-13 - Önnereds HK - Skånela IF 24-16
              11-12 - VästeråsIrsta HF U - Huddinge HK 11-12
              10-11 - KFUM Lundagård - Skånela IF 17-16
              09-10 - Lugi HF - Kärra HF 19-30
              08-09 - IFK Tumba HK - ÖHK Göteborg 13-28
              07-08 - Skuru IK  - KFUM Lundagård 31-18
              06-07 - Kärra HF - IFK Tumba HK 26-22

              Flickor B

              16-17 - IK Blatichov - Kärra HF 2 13-16
              15-16 - Gustavsbergs IF HK - Kungälvs HK 12-11
              14-15 - Sorunda IF - Torslanda HK 23-15
              13-14 - GF Kroppskultur - Torslanda HK 9-8
              12-13 - IFK Tumba HK - Gökstens BK 20-15
              11-12 - Torslanda HK - Gökstens BK 13-17
              10-11 - Höörs HK H 65 - Lugi HF 20-13
              09-10 - Irsta HF - Huddinge HK 15-11
              08-09 - Backa HK - Skogås HK 27-9
              07-08 - IFK Tumba HK - HK Eskil 15-11
              06-07 - IFK Tumba HK - Eslövs IK 9-20
              05-06 - Karlshamns HF - Torslanda HK 18-9

              Herrjuniorklassen

              16-17 - IK Sävehof - Eskilstuna Guif 29-18
              15-16 - Alingsås HK - IK Sävehof 22-28
              14-15 - Ystads IF HF - IF Kristianstad 25 - 19
              13-14 - Lugi HF - Eskilstuna Guif 26-22
              12-13 - Eskilstuna Guif - IFK Tumba HK 20-22
              11-12 - IK Sävehof - IFK Kristianstad 25-15
              10-11 - IFK Ystads HK - IK Sävehof 25-22
              09-10 - H 43 Lund - IK Sävehof 20-21
              08-09 - IK Sävehof - Redbergslids IK 24-27
              07-08 - IK Sävehof - Lugi HF 25-21
              06-07 - IK Sävehof - HP Warta 26-20
              05-06 - IK Sävehof - IF Guif 27-31

              Pojkar A

              16-17 - HK Aranäs Vit - IK Sävehof 15-18
              15-16 - Lugi HF - IK Sävehof 17-24
              14-15 - Ystads IF HF - IK Sävehof 32 - 31
              13-14 - Redbergslids IK - IK Sävehof 18-24
              12-13 - Ystads IF HF - IK Sävehof 28-23
              11-12 - IFK Ystad HK - Lugi HF 19-22
              10-11 - Eskilstuna Guif - IFK Tumba HK 22-35
              09-10 - IFK Ystad HK - IFK Kristianstad 25-18
              08-09 - Önnereds HK - IK Sävehof 18-22
              07-08 - Skånela IF - Lugi HF 28-23
              06-07 - HK Eskil - IF Guif 23-25

              Pojkar B

              16-17 - H43 Lund HF 2 - Kävlinge HK 24-23
              15-16 - H 43 Lund - HK Aranäs 15-17
              14-15 - IFK Kristianstad - IK Sävehof 18-25
              13-14 - HK Ankaret - HK Silwing/Troja 10-15
              12-13 - H 43 Lund - IFK Kristianstad 25-17
              11-12 - Kärra HF - HK Silwing/Troja 27-25
              10-11 - Näsby IF - Hammarby IF HF 20-22
              09-10 - IFK Ystad HK - Önnereds HK 27-21
              08-09 - Kärra HF - IK Sävehof 18-22
              07-08 - Lugi HF - IFK Ystad HK 11-9
              06-07 - Kroppskultur UF - IFK Ystad HK 18-26

              Tillbaka till toppen av sidan >>>

              Uppdaterad: 2018-02-02 09:05
              Skribent: Nicklas Brunlöf

              Nyheter

              Lottning Steg 1 USM 2019-2020

              2019-07-23

              I september startar USM 2019-20, nedan…

              USM 2020

              2019-06-30

              I september startar USM 2019-20 - något vi alla…

              Missade du USM-finalerna 2019?

              2019-05-06

              Lugn, nu kan du köpa reprispaketet och se allt…

              Tack och välkomna åter

              2019-05-05

              Helgen 3-5 maj i Uppsala blev en fantastisk och…

              Summering av söndagen i USM 2019

              2019-05-05

              I årets sista final blev det seger för IK…

               
              Svenska Handbollförbundet
              Box 11016
              100 61 Stockholm
              Telefon: 086996000