Förtjänsttecken

Svenska Handbollförbundets högsta utmärkelse, förtjänsttecken, kan tilldelas person som inom eller utom landet utfört ett utomordentligt för handbollsporten betydelsefullt arbete. Förtjänsttecken kan också utdelas till person som under mer än 25 år haft en ledande roll i SF- eller SDF-styrelse eller under mer än 30 år haft motsvarande roll i en föreningsstyrelse, eller uppdrag av motsvarande dignitet.

 

Förtjänsttecken har tilldelats följande personer:

Per Otto Furuseth, Norge 2020
Anita Torstensson, Höllviken 2020

Claes Carlsson, Linköping 2018
Eva Johansson, Västra Frölunda 2018
Christer Thelin, Lidingö 2018

Stefan Albrechtson, Göteborg 2016
Jean Brihault, Frankrike 2016
Hans Ekstrand, Umeå 2016
Frank Ström, Lidingö 2016

Stig Thall, Eslöv 2014
Jan Wigren, Stockholm 2014

Jan Tuik, Holland 2011
Lars-Erik Westman, Anderstorp 2011

Janusz Cerwinski, Polen 2008

Björn Ericsson, Vaggeryd 2007
Olle Hagström, Halmstad 2007
Jörgen Holmqvist, Lund 2007
Kenneth Johansson, Västra Frölunda 2007

Gustaf Svensson, Kungälv 2006

Janis Grinbergas, Litauen 2005

Bengt Johansson, Halmstad 2004

Tor Lian, Norge 2002
Evy Nordström, Hjärup 2002

Bo Astvald, Örebro 2001
Arne Elovsson, Växjö 2001
Lars Forsberg, Göteborg 2001
Ingrid Jönsson, Eslöv 2001

Stig B Johansson, Höllviken 1999

Reine Bandelin, Göteborg 1997

Gun Ahl, Stockholm 1996
Erik Elias, Löddeköping 1996
Lennart Lindqvist, Ödsmål 1996
Krister Pettersson, Göteborg 1996

Ulf Berggren, Mellerud 1994
Berne Sehlberg, Malmberget 1994

Gunnar Knudsen, Danmark 1993
Ivan Snoj, Kroatien 1993

Lars Dymne, Halmstad 1992
Carin Nilsson Green, Helsingborg 1992

Heinz Seiler, Tyskland 1991

Lars Edwinson, Karlstad 1990
Staffan Holmqvist, Lund 1990
Arne Lindström, Lund 1990

Erik Hedlund, Borlänge 1989
Roger Carlsson, Skövde 1989
Åke Olsson, Helsingborg 1989

Gunnar Qvist, Partille 1988

Gunnar Boberg, Eskilstuna 1986
Gösta Rutgersson, Göteborg 1986

Erik Eriksson, Ystad 1985
Erik Larsen, Danmark 1985

Folke Johansson, Västerås 1984
Thor Sjöman, Norge 1984

Gunnar Bengtsson, Göteborg 1981
Evald Fridén, Malmö 1981
Alvar Johansson, Stockholm 1981

Stig Eriksson, Stockholm 1980
Aksel Fredslund-Pedersen, Danmark 1980
Ingemar Petersson, Halmstad 1980
Ewerth Sjunnesson, Åhus 1980

Sigo Bjers, Halmstad 1979
Bertil Carlborg, Göteborg 1979
Curt Lennerhed, Stockholm 1979

Rustan Pettersson, Göteborg 1978
Bengt Sevelius, Dalarö 1978

Aase Brundell, Lidingö 1977
Nils Sjöberg, Helsingborg 1977

Stig Gustavson, Solna 1976
Karl-Erik Nilsson, Råå 1976

Sven T Johansson, Stockholm 1975

Sune Granath, Jönköping 1974
Roland Mattsson, Sollentuna 1974
Lennart Necander, Göteborg 1974

Åke Nilsson, Göteborg 1972
Carl-Erik Ottozon, Linköping 1972
Herbert Sandgren, Stockholm 1972

Albert Wagner, Schweiz 1970

Allan Adolfsson, Stockholm 1967
Einar Hedlund, Malmö 1967
Sven Sjöblom, Västerås 1967
Allan Winberg, Stockholm 1967

Gösta Nilsson, Eksjö 1966

Sven Selberg, Boden 1964

Sven Rydell, Göteborg 1963

Erik Jonsson, Umeå 1960
Kurt Stiberg, Göteborg 1960
Bertil Westblad, Göteborg 1960

Gösta Arnesson, Stockholm 1958
Paul Högberg, Lidingö 1958
Tarras Jensen, Stockholm 1958

Aksel Ahm, Danmark 1957
Sven-Erik Bengtsson, Osby 1957
Wilhelm Bubert, Västtyskland 1957
Olle Johannesson, Göteborg 1957
Kurt Karlsson, Malmö 1957
Henry Lagergren, Göteborg 1957

Magnus Sehlin, Västerås 1955

Carl G Kinnander, Skövde 1954
Curt Wadmark, Lund 1954

Lennart Fröberg, Stockholm 1953
Karl Gösta Smith, Malmö 1953

Harry Rohdin, Göteborg 1952

Carl-Philip Borgh, Stockholm 1950
Erik Hedström, Uppsala 1950
Oscar Meyer, Kristianstad 1950

Gösta Björck, Stockholm 1948

Hans Baumann, Schweiz 1947
John Gullberg, Göteborg 1947

Willy Franklin-Sörensen, Danmark 1945

Bo Ekelund, Stockholm 1944