Hoppa till sidans innehåll
18931 True
    Huvudsponsor
    22545 True
      Huvudsponsor
      22014 False
        Huvudsponsor
        18334 False
          Huvudsponsor
          8167 False
            Huvudsponsor
            5982 False
              Huvudsponsor

              Danmark utslaget ur EM

              2020-01-15 22:11

              Ungern besegrade Island i finalen av Grupp E i Malmö Arena på onsdagen med 24-18, vilket innebar att Danmark, regerande Olympiamästare och Världsmästare har spelat färdigt i detta EM. Avslutningsmatchen i gruppen Danmark-Ryssland blev därför helt betydelselös för de båda platserna i huvudrundan, vilka alltså gick till Ungern och Island.

              Danmark vann så småningom avslutningsmatchen över Ryssland med 31-28 inför 8 978 påskådare. Mestadels rödvita danska supportrar. Och vad händer med alla dessa i fortsättningen när de rödvita inte längre är med, undrar man onekligen. Vi får väl hoppas på de norska och svenska supportrarna.Och kanske de isländska, eller. 

              Här följer onsdagens resultat:

              Grupp E (Malmö Arena):

              Island-Ungern          18-24   (12-9)

              Ryssland-Danmark   28-31   (15-12)

              Slutspelad

              Ungern             74-67  5

              Island               83-77  4

              Danmark           85-83  3

              Ryssland           76-91  0

              Ungern och Island till huvudrundan, Danmarkl och Ryssland rankas till placeringarna 13-24

              Huvudrundan avgörs enligt följande:

              Grupp 2 i Malmö (Malmö Arena), Sverige,

              De två bästa från grupperna D-E-F 17-22 januari (Norge, Portugal, Ungern, Island, Sverige och Slovenien ):

              Här är spelordningen:

              17 januari:

              16.00: Slovenien-Island

              18.15: Norge-Ungern

              20.30: Portugal-Sverige

              19 januari:

              14.00: Portugal-Island

              16.15: Slovenien-Ungern

              18.30: Norge-Sverige

              21 januari:

              16.00: Portugal-Slovenien

              18.15: Norge-Island

              20.30: Ungern-Sverige

              22 januari:

              16.00: Portugal-Ungern

              18.15: Norge-Slovenien

              20.30: Island-Sverige

              Ställningen i gruppen i inledningen:

              (Lagen tar med sig resultatet från matchen i gruppspelet mot det andra laget som också gick vidare)

              Norge               34-28  2

              Ungern             24-18  2

              Slovenien          21-19  2

              Sverige             19-21  0

              Portugal            28-34  0

              Island               18-24  0

              Lag 1-2 till semifinalerna, lag 3 till placeringsmatch 5/6.

              Grupp 1 i Wien, Österrike (Wiener Stadthalle):

              16 januari:

              16.00: Spanien-Tjeckien

              18.15: Kroatien-Österrike

              20.30: Vitryssland-Tyskland

              18 januari:

              16.00: Vitryssland-Tjeckien
              18.15: Spanien-Österrike

              20.30: Kroatien-Tyskland

              20 januari:

              16.00: Kroatien-Tjeckien

              18.15: Vitryssland-Spanien

              20.30: Österrike-Tyskland

              22 januari:

              16.00: Kroatien-Spanien

              18.15: Vitryssland-Österrike

              20.30: Tjeckien-Tyskland.

              Ställningen i gruppen i inledningen:

              (Lagen tar med sig resultatet från matchen i gruppspelet mot det andra laget som också gick vidare)

              Kroatien            31-23   2

              Spanien            33-26   2

              Österrike           32-29   2

              Tjeckien            29-32   0

              Tyskland            26-33   0

              Vitryssland        23-31   0

              Lag 1-2 till semifinalerna, lag 3 till placeringsmatch 5/6.

              Semifinalerna avgörs 24 januari i Tele 2 Arena i Stockholm med plats för 22 000 åskådare, ettan i huvudrundans grupp 1 möter tvåan i grupp 2 och ettan i huvudrundans grupp 2 möter tvåan i grupp 1.

              Tele 2 Arena i Stockholm blir också spelplatsen för placeringsmatchen 5/6 mellan treorna i huvudrundans båda grupper 25 januari kl. 16.00 liksom bronsmatchen mellan förlorarna i de båda semifinalerna kl. 18.30.

              Finalen mellan segrarna i de båda semifinalerna avgörs även den i Tele 2 Arena 26 januari kl. 16.30.

              All övrig information om EM-turneringen kan fås via den officiella EM-sajten >>

              Uppdaterad: 2020-01-16 15:39
              Skribent: Björn Persson

              Fler nyheter

              Anmälan till TS3 öppen

              2020-02-22

              Nu är anmälan till SHF:s nästa utbildning i…

              Svensk handboll inför spel på kortplan

              2020-02-21

              Från och med säsongen 2020/2021 inför svensk…

              Riksläger i april

              2020-02-21

              Här hittar du listor över uttagna spelare…

              Svenska Handbollförbundets projektmedel för föreningsstöd 2020

              2020-02-21

              Från den 15 februari 2020 kan Svenska…

              Johan och Martin Gomér uttagna till Beach-VM

              2020-02-20

              De glada nyheterna för våra svenska domare…

               
              Svenska Handbollförbundet
              Box 11016
              100 61 Stockholm
              Telefon: [saknas] Information
              E-post: [saknas] Information