Hoppa till sidans innehåll
18931 True
    Huvudsponsor
    22545 True
      Huvudsponsor
      22014 False
        Huvudsponsor
        18334 False
          Huvudsponsor
          8167 False
            Huvudsponsor
            5982 False
              Huvudsponsor

              Island besegrade Danmark efter raffelmatch

              2020-01-11 20:19

              På lördagen spelades första omgången i grupp E. Inför 10 593 åskådare i Malmö Arena blev det två ytterst jämna matcher. Och båda slutade med uddamålssegrar. Island betvingade Danmark med 31-30 och Ungern vann över Ryssland med 26-25.

              Kroatien i grupp A och titelförsvarande Spanien i grupp C är redan klara för huvudrundan efter sina andra raka segrar. 

              Här följer lördagens resultat:

              Gruppspelet:

              Grupp E (Malmö Arena):

              Ungern-Ryssland   26-25   (14-13)  

              Danmark-Island    30-31   (15-15)

              Island              31-30  2

              Ungern             26-25  2

              Danmark          30-31  0

              Ryssland           25-26  0

              Lag 1-2 till huvudrundan, Lag 3-4 rankas till placeringarna 13-24

              Kommande omgångar:

              13 januari:

              Island-Ryssland

              Danmark-Ungern

              15 januari:

              Island-Ungern

              Ryssland-Danmark

              Grupp A (Graz, Österrike 9-13 januari):

              Kroatien-Vitryssland   31-23   (15-10)

              Montenegro-Serbien   22-21   (11-10)

              Kroatien            58-44  4

              Vitryssland        58-61  2

              Montenegro       43-48  2

              Serbien             51-57  0

              Lag 1-2 till huvudrundan, Lag 3-4 rankas till placeringarna 13-24

              Avslutande omgång:

              13 januari:

              Montenegro-Vitryssland

              Serbien-Kroatien

              Grupp C (Trondheim, Norge 9-13 januari):

              Lettland-Nederländerna   24-32   (10-16)

              Spanien-Tyskland            33-26   (14-11)

              Spanien            66-48  4

              Tyskland           60-56  2

              Nederländerna   55-58  2

              Lettland            46-65  0

              Lag 1-2 till huvudrundan, Lag 3-4 rankas till placeringarna 13-24

              Avslutande omgång:

              13 januari:

              Lettland-Tyskland

              Nederländerna-Spanien

              Ställningen i de övriga grupperna i EM:

              Grupp B (Wien, Österrike):

              Österrike              32-29   2

              Nordmakedonien   26-25   2

              Ukraina                25-26   0

              Tjeckien               29-32   0

              Lag 1-2 till huvudrundan, Lag 3-4 rankas till placeringarna 13-24.

              Kommande omgångar:

              12 januari:

              Tjeckien-Nordmakedonien

              Österrike-Ukraina

              14 januari:

              Österrike-Nordmakedonien

              Ukraina-Tjeckien

              Grupp D (Trondheim, Norge):

              Norge                        32-26   2

              Portugal                     28-25   2

              Frankrike                    25-28   0

              Bosnien Herzegovina    26-32   0

              Lag 1-2 till huvudrundan, Lag 3-4 rankas till placeringarna 13-24

              Kommande omgångar:

              12 januari:

              Portugal-Bosnien Herzegovina

              Frankrike-Norge

              14 januari:

              Bosnien Herzegovina-Frankrike

              Portugal-Norge

              Grupp F (Scandinavium, Göteborg):

              Sverige             34-21   2

              Slovenien          26-23   2

              Polen                23-26   0

              Schweiz            21-34   0

              Lag 1-2 till huvudrundan, Lag 3-4 rankas till placeringarna 13-24

              Kommande omgångar:

              12 januari:

              Schweiz-Polen

              Sverige-Slovenien (kl. 18.15)

              14 januari:

              Schweiz-Slovenien

              Polen-Sverige  (kl. 20.30)

              Huvudrundan avgörs enligt följande:

              Grupp 1 i Wien, Österrike, de två bästa från grupperna A-B-C 16-22 januari:

              Grupp 2 i Malmö (Malmö Arena), Sverige, de två bästa från grupperna D-E-F 17-22 januari:

              Semifinalerna avgörs 24 januari i Tele 2 Arena i Stockholm med plats för 22 000 åskådare, ettan i huvudrundans grupp 1 möter tvåan i grupp 2 och ettan i huvudrundans grupp 2 möter tvåan i grupp 1.

              Tele 2 Arena i Stockholm blir också spelplatsen för placeringsmatchen 5/6 mellan treorna i huvudrundans båda grupper 25 januari kl. 16.00 liksom bronsmatchen mellan förlorarna i de båda semifinalerna kl. 18.30.

              Finalen mellan segrarna i de båda semifinalerna avgörs även den i Tele 2 Arena 26 januari kl. 16.30.

              All övrig information om EM-turneringen kan fås via den officiella EM-sajten >>

              Uppdaterad: 2020-01-12 14:40
              Skribent: Björn Persson

              Fler nyheter

              Med anledning av coronaviruset

              2020-05-29

              Text uppdaterad fredag 29 maj 15:05.

              110 handbollföreningar sökte kompensationsstöd

              2020-05-27

              Under perioden 1–15 maj hade idrottsföreningar…

              Regionalisering

              2020-05-26

              Diskussioner har förts inom idrottsrörelsen om…

              Årsmöten 2020

              2020-05-25

              Det kan vara svårt att genomföra…

              Bli en del av Hand the Ball Sverige - anmäl dig till instruktörsutbildning!

              2020-05-14

              SHF erbjuder åtta utbildningstillfällen av…

               
              Svenska Handbollförbundet
              Box 11016
              100 61 Stockholm
              Telefon: [saknas] Information
              E-post: [saknas] Information