Hoppa till sidans innehåll
18931 True
    Huvudsponsor
    22545 True
      Huvudsponsor
      22014 False
        Huvudsponsor
        18334 False
          Huvudsponsor
          8167 False
            Huvudsponsor
            5982 False
              Huvudsponsor

              Lagen i EM rankade på platserna 13-24

              2020-01-16 22:07

              Titelförsvarande Spanien besegrade på torsdagen programenligt Tjeckien med 31-25, Kroatien besegrade hemmanationen Österrike (med den svenska handbollslegenden Mattias Andersson som målvaktstränare) med 27-23 inför 8217 åskådare och Tyskland besegrade Vitryssland med 31-23 när första omgången av huvudrundans grupp 1 avgjordes i Wiener Stadthalle på torsdagen. Spanien och Kroatien leder gruppen på fyra poäng.

              Europeiska Handbollförbundet har också rankat de utslagna lagen från gruppspelet. Och där noteras att Danmark (fyra på EM 2018) hamnade på plats 13, Frankrike (regerande olympiska mästare och världsmästare) på plats 14, Serbien på plats 20 och Ryssland på plats 22 (!). Vem hade kunnat ana detta.

              EM-placeringar 2020:

              13. Danmark

              14. Frankrike

              15. Nordmakedonien

              16. Schweiz

              17. Nederländerna

              18. Montenegro

              19. Ukraina

              20. Serbien

              21. Polen

              22. Ryssland

              23. Bosnien Herzegovina

              24. Lettland

              Här följer torsdagens EM-resultat:

              Huvudrundan, Grupp 1 i Wien, Österrike (Wiener Stadthalle):

              Spanien-Tjeckien            31-25   (14-9)

              Kroatien-Österrike          27-23   (13-8)

              Vitryssland-Tyskland       23-31   (11-18)

              Spanien            64-51   4

              Kroatien           58-46   4

              Tyskland           57-56   2

              Österrike          55-56   2

              Tjeckien           54-63   0

              Vitryssland       46-62   0

              Lag 1-2 till semifinalerna, lag 3 till placeringsmatch 5/6.

              (Lagen tar med sig resultatet från matchen i gruppspelet mot det andra laget som också gick vidare)

              Återstående matcher i grupp 1:

              18 januari:

              16.00: Vitryssland-Tjeckien
              18.15: Spanien-Österrike

              20.30: Kroatien-Tyskland

              20 januari:

              16.00: Kroatien-Tjeckien

              18.15: Vitryssland-Spanien

              20.30: Österrike-Tyskland

              22 januari:

              16.00: Kroatien-Spanien

              18.15: Vitryssland-Österrike

              20.30: Tjeckien-Tyskland.

              Spelprogrammet i Huvudrundan, Grupp 2:

              Grupp 2 i Malmö (Malmö Arena), Sverige,

              17 januari:

              16.00: Slovenien-Island

              18.15: Norge-Ungern

              20.30: Portugal-Sverige

              19 januari:

              14.00: Portugal-Island

              16.15: Slovenien-Ungern

              18.30: Norge-Sverige

              21 januari:

              16.00: Portugal-Slovenien

              18.15: Norge-Island

              20.30: Ungern-Sverige

              22 januari:

              16.00: Portugal-Ungern

              18.15: Norge-Slovenien

              20.30: Island-Sverige

              Ställningen i gruppen i inledningen:

              (Lagen tar med sig resultatet från matchen i gruppspelet mot det andra laget som också gick vidare)

              Norge              34-28  2

              Ungern            24-18  2

              Slovenien         21-19  2

              Sverige            19-21  0

              Portugal           28-34  0

              Island              18-24  0

              Lag 1-2 till semifinalerna, lag 3 till placeringsmatch 5/6.

              Semifinalerna avgörs 24 januari i Tele 2 Arena i Stockholm med plats för 22 000 åskådare, ettan i huvudrundans grupp 1 möter tvåan i grupp 2 och ettan i huvudrundans grupp 2 möter tvåan i grupp 1.

              Tele 2 Arena i Stockholm blir också spelplatsen för placeringsmatchen 5/6 mellan treorna i huvudrundans båda grupper 25 januari kl. 16.00 liksom bronsmatchen mellan förlorarna i de båda semifinalerna kl. 18.30.

              Finalen mellan segrarna i de båda semifinalerna avgörs även den i Tele 2 Arena 26 januari kl. 16.30.

              All övrig information om EM-turneringen kan fås via den officiella EM-sajten >>

              Uppdaterad: 2020-01-16 22:20
              Skribent: Björn Persson

              Fler nyheter

              Anmälan till TS3 öppen

              2020-02-22

              Nu är anmälan till SHF:s nästa utbildning i…

              Svensk handboll inför spel på kortplan

              2020-02-21

              Från och med säsongen 2020/2021 inför svensk…

              Riksläger i april

              2020-02-21

              Här hittar du listor över uttagna spelare…

              Svenska Handbollförbundets projektmedel för föreningsstöd 2020

              2020-02-21

              Från den 15 februari 2020 kan Svenska…

              Johan och Martin Gomér uttagna till Beach-VM

              2020-02-20

              De glada nyheterna för våra svenska domare…

               
              Svenska Handbollförbundet
              Box 11016
              100 61 Stockholm
              Telefon: [saknas] Information
              E-post: [saknas] Information