Hoppa till sidans innehåll
18931 True
    Huvudsponsor
    22545 True
      Huvudsponsor
      22014 False
        Huvudsponsor
        18334 False
          Huvudsponsor
          8167 False
            Huvudsponsor
            5982 False
              Huvudsponsor

              Vem får spela med tre matcher kvar?

              2020-02-05 08:00

              Seriespelet går nu in i ett avgörande skede. Det är viktigt att föreningar med samarbetsavtal håller koll på hur spelare får flytta mellan lagen när det är tre matcher kvar för förening B.

              Svensk Handboll kliver in i perioden då alla serier ska avgöras och med detta vill vi förtydliga hur föreningar med samarbetsavtal för flytta spelare i de sista omgångarna.

              Det är tävlingsbestämmelserna § 9:8 e som styr i de sista tre omgångarna.

              § 9:8 e
              Då Förening B har tre (3) matcher kvar i ordinarie seriespel får ingen utespelare, vilken deltagit (markerade) i Förening A:s senaste match, spela någon av de återstående matcherna för Förening B (inklusive eventuellt kvalspel). Det är dock tillåtet att gå från Förening B upp till Förening A. (se även § 6:4).

              Om Förening A har match samma dag som Förening B har sin tredje sista match så är det denna match som gäller för beräkning av vilka utespelare som inte får delta i de tre sista matcherna.

              Om Förening A spelar sin senaste match så långt innan Förening B:s tredje sista match att Förening B har ytterligare matcher däremellan så är det fortfarande denna match som gäller för beräkning av vilka utespelare som inte får delta i de tre sista matcherna.
              Observera att denna match då, dels styr vad som gäller i kommande match för förening B (se 9:8 b och f), dels för de sista tre matcherna (se 9:8 e)

              Notera även att flyttade matcher kan påverka förutsättningarna för vilken match för Förening A som ska räknas som styrande för de tre sista matcherna för förening B (se § 2:9 och § 9:9)

              Observera att § 9:8 e endast gäller utespelare. För målvakt gäller 9:8 f även under de tre sista matcherna.

              Här kan ni se tre framtagna exempel på vilken match för Förening A som styr >>>

              För föreningar som inte har något samarbetsavtal, men ett B-lag, så sker ingen förändring i regelverket för hur man får byta spelare.

              § 9:7 Uppsägning av samarbetsavtal
              Uppsägning av samarbetsavtal ska, om inte annat anges i dessa bestämmelser, göras till SHF senast den 15 maj. Avtalet upphör då att gälla den 15 juni samma tävlingsår.

              Samarbetsavtal kan under tävlingsåret också sägas upp med omedelbar verkan. Se § 9:5 och 9:6.

              Ett samarbetsavtal som inte sägs upp förlängs automatiskt ytterligare en säsong om villkoren i övrigt är uppfyllda. Samarbetsföreningar, som under innevarande tävlingsår säger upp inbördes samarbetsavtal före 31 december, äger rätt att återuppta detsamma för kommande tävlingsår, om serieutfallet medger detta.

              Om samarbetsavtal under innevarande tävlingsår sägs upp så tillhör spelaren den förening den är registrerad för. Spelare kan inte kringgå § 9:8 genom uppsägning av avtal.

              Uppdaterad: 2020-01-31 13:43
              Skribent: Svenska Handbollförbundet

              Fler nyheter

              Svensk handboll tar nya kliv i sanden

              2020-02-28

              Efter den milda vintern vi haft i stora delar av…

              Riksläger i april

              2020-02-26

              Här hittar du listor över uttagna spelare…

              Anmälan till TS3 öppen

              2020-02-22

              Nu är anmälan till SHF:s nästa utbildning i…

              Svensk handboll inför spel på kortplan

              2020-02-21

              Från och med säsongen 2020/2021 inför svensk…

              Svenska Handbollförbundets projektmedel för föreningsstöd 2020

              2020-02-21

              Från den 15 februari 2020 kan Svenska…

               
              Svenska Handbollförbundet
              Box 11016
              100 61 Stockholm
              Telefon: [saknas] Information
              E-post: [saknas] Information