Hem / Handboll i Sverige / Skånela IF öppnar gruppspelet i ATG Svenska cupen

Skånela IF öppnar gruppspelet i ATG Svenska cupen

Såväl på dam- som på herrsidan blir det Skånela IF som bjuder in till premiärmatch i årets gruppspel av ATG Svenska cupen. Skånelas herrar möter regerande mästarna IK Sävehof, medan damlaget möter fjolårsfinalisterna Skara HF.

I augusti går ATG Svenska cupen 2022/23 in i sin gruppspelsfas. Genom distriktskvalificering samt serieplacering efter halv spelad säsong 2021/22 har 64 lag korats fram. 

Under den gångna veckan har spelschemat i gruppspelet fastställts. Totalt har vi 96 matcher att se fram emot under perioden 10 augusti - 7 september. 

Först ut på både dam- och herrsidan är Skånela IF. SIF:s herrlag får finbesök den 10 augusti då regerande mästarna IK Sävehof gör resan från Partille till Märsta. En vecka senare, onsdag den 17 augusti, möts Skånelas damer och Skara HF. 

Damerna och herrarna har samma upplägg i gruppspelet: 32 lag gör upp i åtta fyralagsgrupper där ettorna och tvåorna går vidare till åttondelsfinal. 

Följ ATG Svenska cupen

Ladda ner appen >>
Livesändningar via handbollplay >>

Dam

Grupp 1:

19 augusti, 19.00: IK Baltichov–IK Sävehof

20 augusti, 14.00: AIK–Tyresö Handboll

27 augusti, 14.00: Tyresö Handboll–IK Sävehof

28 augusti, 13.00: AIK–IK Baltichov

3 september, 15.00: IK Baltichov–Tyresö Handboll

4 september, 17.00: IK Sävehof–AIK

Grupp 2:

19 augusti, 17.15: Boden Handboll IF–Skuru IK

21 augusti, 13.30: OV Helsingborg–Huddinge HK

26 augusti, 18.00: Huddinge HK–Boden Handboll IF

27 augusti, 13.30: OV Helsingborg–Boden Handboll IF

28 augusti, 18.15: Huddinge HK–Skuru IK

Skuru IK–OV Helsingborg (datum ej klart)

Grupp 3:

18 augusti. 19.00: Eskilstuna Guif IF–Kärra HF

24 augusti, 19.00: Alingsås HK–Höörs HK 

27 augusti, 14.00: Alingsås HK–Eskilstuna Guif IF

27 augusti, 15.00: Höörs HK H 65–Kärra HF

4 september, 16.00: Eskilstuna Guif IF–Höörs HK H 65

7 september, 19.30: Kärra HF–Alingsås HK


Grupp 4:

20 augusti, 14.00: Tumba HBK–Kungälvs HK

20 augusti, 15.00: Eslövs IK–HK Aranäs

27 augusti, 14.00: Tumba HBK–Eslövs IK

27 augusti, 15.00: Kungälvs HK–HK Aranäs

3 september, 15.00: HK Aranäs–Tumba HBK

3 september, 15.00: Eslövs IK–Kungälvs HK


Grupp 5:

19 augusti, 19.00: Lödde Vikings HK–Lugi HF

20 augusti, 14.00: Ystads IF HF–BK Heid

26 augusti, 19.00: BK Heid–Lugi HF

27 augusti, 14.00. Ystads IF–Lödde Vikings HK

2 september, 19.00: Lugi HF–Ystads IF HF

4 september, 17.00: Lödde Vikings HK–BK Heid


Grupp 6:

17 augusti, 20.00: Skånela IF–Skara HF

20 augusti, 14.00: Kungsängens SK–IF Hallby HK

24 augusti, 18.30: Kungsängens SK–Skara HF

28 augusti, 15.00: Skånela IF–Kungsängens SK

28 augusti, 15.00: Skara HF–IF Hallby HK

4 september, 14.00: IF Hallby–Skånela IF


Grupp 7:

20 augusti, 14.00: IFK Kristianstad–Önnereds HK

20 augusti, 16.00: GF Kroppskultur–Kristianstad HK

27 augusti, 16.00: GF Kroppskultur–IFK Kristianstad

27 augusti, 16.00: Kristianstad HK–Önnereds HK

1 september, 19.00: Önnereds HK–GF Kroppskultur

3 september, 14.00: IFK Kristianstad–Kristianstad HK


Grupp 8:

19 augusti, 19.00: IFK Örebro–Skövde HF

21 augusti, 13.30: Bodens BK HF–VästeråsIrsta HF

27 augusti, 17.00: IFK Örebro–Bodens BK HF

27 augusti, 18.00: Skövde HF–VästeråsIrsta HF

31 augusti, 19.00: VästeråsIrsta HF–IFK Örebro

2 september, 19.00: Bodens BK HF–Skövde HF


Herr

Grupp 1:

10 augusti, 18.00: Skånela IF–IK Sävehof

13 augusti, 16.00: Rimbo HK Roslagen–Kungälvs HK

17 augusti, 19.00: Kungälvs HK–IK Sävehof

18 augusti, 19.00: Rimbo HK Roslagen–Skånela IF

20 augusti, 16.00: IK Sävehof–Rimbo HK Roslagen

24 augusti, 19.00: Skånela IF–Kungälvs HK

Grupp 2:

13 augusti, 14.00: IFK Ystad HK–Amo HK

17 augusti, 19.00: Anderstorps SK–IFK Skövde HK

20 augusti, 12.00: IFK Ystad HK–Anderstorps SK

21 augusti, 16.15: Amo HK–IFK Skövde HK

IFK Skövde–IFK Ystad HK (datum ej klart)

27 augusti, 15.00: Anderstorps SK–Amo HK


Grupp 3:

13 augusti, 15.00: HK Varberg–HK Aranäs

15 augusti, 19.00: HK Drott Halmstad–IFK Kristianstad

20 augusti, 16.00: IFK Kristianstad–HK Aranäs

22 augusti, 19.00: HK Drott Halmstad–HK Varberg

HK Varberg–IFK Kristianstad (datum ej klart)

28 augusti, 15.00: HK Aranäs–HK Drott Halmstad


Grupp 4:

10 augusti, 19.00: LIF Lindesberg–Ystads IF HF

17 augusti, 19.00: VästeråsIrsta HF–Redbergslids IK

20 augusti, 16.00: Ystads IF HF–Redbergslids IK

21 augusti, 18.00: LIF Lindesberg–VästeråsIrsta HF

25 augusti, 19.00: Redbergslids IK–LIF Lindesberg

28 augusti, 16.00: VästeråsIrsta HF–Ystads IF HF


Grupp 5:

13 augusti, 14.00: Kärra HF–HK Malmö

13 augusti, 16.15: Tyresö Handboll–Önnereds HK

20 augusti, 14.00: Kärra HF–Tyresö Handboll

23 augusti, 19.00: HK Malmö–Önnereds HK

27 augusti, 16.15: Tyresö Handboll–HK Malmö

28 augusti, 15.00: Önnereds HK–Kärra HF


Grupp 6:

11 augusti, 19.00: HIF Karlskrona–Alingsås HK

11 augusti, 19.30: Vinslövs HK–OV Helsingborg HK

18 augusti, 19.00: OV Helsingborg HK–Alingsås HK

19 augusti, 19.30: Vinslövs HK–HIF Karlskrona

24 augusti, 19.00: HIF Karlskrona–OV Helsingborg HK

27 augusti, 16.30: Alingsås HK–Vinslövs HK


Grupp 7:

13 augusti, 14.00: AIK–IF Hallby HK

14 augusti, 15.00: Bodens BK HF–Hammarby IF HF

20 augusti, 17.00: Hammarby IF HF–IF Hallby HK

21 augusti, 16.00: Bodens BK HF–AIK

27 augusti, 15.00: IF Hallby HK–Bodens BK HF

30 augusti, 19.00: AIK–Hammarby IF HF


Grupp 8:

11 augusti, 19.00: Norrköpings HK–Eskilstuna Guif IF

13 augusti, 14.00: HK Torslanda Elit–Lugi HF

20 augusti, 14.00: HK Torslanda Elit–Norrköpings HK

20 augusti, 15.00: Lugi HF–Eskilstuna Guif IF

27 augusti, 16.00: Eskilstuna Guif IF–HK Torslanda Elit

28 augusti, 16.00: Norrköpings HK–Lugi HF