Hem / Tävling / Barn / Serieindelning

Serieindelning

Samtliga föreningar har i samband med sin anmälan önskat om nivåindelning baserat på en tregradig skala (svår, medel eller lätt). Därefter har Tävlingskommitten skapat preliminära serieindelningar som presenterades den 14 maj för åldersklassen Flickor och Pojkar 11 (födda 2010). 
Fram till 25 maj har firmatecknare/tävlingsansvarig haft möjlighet att önska om justering i serieindelningen med motivering i åldersklasserna U19-U11. Insänd önskan om justering har varit en önskan och en ändring har inte kunnat garanteras.

Preliminära seriestarter
2021-09-18 Preliminär seriestart för U19, U16, U15, U14 och U13 samt Distriktsserier för seniorer.
2021-10-02 Preliminär seriestart för U12 samt Regionala seniorserier.
2021-10-09 Preliminär seriestart för U11, U10 och U9


Fastställd serieindelning 1 juni.

Flickor 11 Nivå 1

IFK Tumba HK
Hammarby IF HF
Huddinge HK
Skuru IK
Spånga HK
Täby HBK

Flickor 11 Nivå 2 Norra

AIK Handboll
Hammarby IF HF 2
Kungsängens SK
Lidingö SK
Rosersbergs IK
Sollentuna HK 2
Täby HBK 2
Uppsala HK

Flickor 11 Nivå 2 Mitt

Gustavsberg IF HK 2
Huddinge HK 2
IK Bolton
Kungsängens SK 2
Sannadals SK
Skuru IK 3
Sollentuna HK
Tyresö Handboll
Årsta AIK HF

Flickor 11 Nivå 2 Södra

Handens SK
GT Söder HK
Gustavsberg IF HK
Haninge HK
Skogås HK 
Skuru IK 2
Tyresö Handboll 2
Årsta AIK HF 2
Årsta AIK HF 3

Flickor 11 Nivå 3

Bålsta IF
GT Söder HK 2
Huddinge HK 3
Lidingö SK 2
Rimbo HK Roslagen
Uppsala HK 2
Vallentuna HK
Westermalm IF HK
Åkersberga HK
Årsta AIK HF 4

Pojkar 11 Nivå 1

AIK Handboll
HK Silwing/Troja
IFK Tumba HK 
IK Bolton
Tyresö Handboll
Täby HBK
Årsta AIK HF

Pojkar 11 Nivå 2 Norra

AIK Handboll 2
Skånela IF
Sollentuna HK
Täby HBK 2
Uppsala HK
Vassunda IF
Åkersberga HK

Pojkar 11 Nivå 2 Mitt

GT Söder HK
Hammarby IF HF
Huddinge HK
IFK Tumba HK 2
Lidingö SK 2
Sannadals SK 2
Älta IF 

Pojkar 11 Nivå 2 Södra

Lidingö SK
GT Söder HK 2
Gustavsberg IF HK
Haninge HK
Sannadals SK
Skuru IK
Tyresö Handboll 2
Älta IF 2

Pojkar 11 Nivå 3 Norra

Bålsta IF
HK Ceres Norrtälje
Rimbo HK Roslagen
Skå IK
Sollentuna HK 2
Spånga HK
Täby HBK 3
Westermalm IF HK

Pojkar 11 Nivå 3 Södra

Hammarby IF HF 2
HK Cliff
Huddinge HK 2
IF Swithiod
IK Bolton 2
Skuru IK 2
Södertälje HK
Årsta AIK HF 2