Hem / Tävling / Äldre & Yngre ungdom / Serieindelning

Serieindelning

Samtliga föreningar har i samband med sin anmälan önskat om nivåindelning baserat på en tregradig skala (svår, medel eller lätt). Därefter har Tävlingskommitten skapat preliminära serieindelningar som presenterades den 14 maj för åldersklassen U19-12.
Fram till 25 maj har firmatecknare/tävlingsansvarig haft möjlighet att önska om justering i serieindelningen med motivering i åldersklasserna U19-U11. Insänd önskan om justering har varit en önskan och en ändring har inte kunnat garanteras.

Preliminära seriestarter
2021-09-18 Preliminär seriestart för U19, U16, U15, U14 och U13 samt Distriktsserier för seniorer.
2021-10-02 Preliminär seriestart för U12 samt Regionala seniorserier.
2021-10-09 Preliminär seriestart för U11, U10 och U9


Fastställd serieindelning 1 juni.

Flickor 19 Nivå 1

Gustavsberg IF HK
Hammarby IF HF
Huddinge HK
Huddinge HK 2
Skogås HK 
Skuru IK
Skånela IF
Sollentuna HK
Spånga HK
Tyresö Handboll
Uppsala HK

Flickor 19 Nivå 2

AIK Handboll
GT Söder HK
HK Silwing/Troja
IK Bolton
Kungsängens SK
Lidingö SK
Skuru IK 2
Sollentuna HK 2
Spånga HK 2
Spårvägen HF
Tyresö Handboll 2
Täby HBK
Vassunda IF
Åkersberga HK

Flickor 16 Nivå 1

AIK Handboll
Gustavsberg IF HK
Huddinge HK
Skogås HK 
Skuru IK
Skånela IF
Spånga HK
Stockholmspolisens IF HF
Tyresö Handboll

Flickor 16 Nivå 2

AIK Handboll 2
Hammarby IF HF
HK Silwing/Troja
Huddinge HK 2
IK Bolton
Kungsängens SK
Lidingö SK
Sannadals SK
Skuru IK 2
Skånela IF 2
Sollentuna HK
Uppsala HK

Flickor 16 Nivå 3

AIK Handboll 3
Djurgårdshof IK
Hammarby IF HF 2
Huddinge HK 3
IK Bolton 2
Kungsängens SK 2
Lidingö SK 2
Sollentuna HK 2
Spånga HK 2
Spånga HK 3
Stockholmspolisens IF HF 2
Tyresö Handboll
Uppsala HK 2
Vallentuna HK
Årsta AIK HF

Flickor 15 Nivå 1

Bålsta IF
Djurgårdshof IK
Hammarby IF HF
Haninge HK
IK Bolton
Rimbo HK Roslagen
Sannadals SK
Skuru IK
Vassunda IF
Åkersberga HK
Årsta AIK HF
Årsta AIK HF 2

Flickor 14 Nivå 1

Hammarby IF HF
Bollstanäs SK
Gustavsberg IF HK
Haninge HK
Huddinge HK
IFK Tumba HK
Skuru IK
Skånela IF
Sollentuna HK
Tyresö Handboll
Täby HBK
Årsta AIK HF

Flickor 14 Nivå 2 Norra

AIK Handboll
Bollstanäs SK 2
Hammarby IF HF 2
Kungsängens SK
Lidingö SK
Sollentuna HK 2
Täby HBK 2
Uppsala HK
Vassunda IF

Flickor 14 Nivå 2 Södra

IK Bolton
GT Söder HK
Hammarby IF HF 3
Handens SK
HK Silwing/Troja
Huddinge HK 2
IFK Tumba HK 2
Skuru IK 2
Tyresö Handboll 2
Årsta AIK HF 2

Flickor 14 Nivå 3

Hammarby IF HF 4
Haninge HK 2
IK Bolton 2
Lidingö SK 2
Skå IK
Skånela IF 2
Spånga HK
Uppsala HK 2
Vallentuna HK

Flickor 13 Nivå 1

Hammarby IF HF
IFK Tumba HK
Sannadals SK
Skogås HK 
Skuru IK
Skånela IF
Tyresö Handboll
Täby HBK

Flickor 13 Nivå 2 Norra

AIK Handboll
Bålsta IF
IK Bolton
Sannadals SK 2
Skuru IK 4
Spånga HK
Täby HBK 2
Uppsala HK
Vassunda IF

Flickor 13 Nivå 2 Södra

Dalarö SK
Gustavsberg IF HK
HK Cliff
Huddinge HK
IFK Tumba HK 2
Skuru IK 2
Skuru IK 3
Stockholmspolisens IF HF
Årsta AIK HF
Älta IF

Flickor 13 Nivå 3 Norra

HK Ceres Norrtälje
Rimbo HK Roslagen
Skånela IF 2
Täby HBK 3
Uppsala HK S-vreta
Vallentuna HK
Åkersberga HK

Flickor 13 Nivå 3 Södra

GT Söder HK
Gustavsberg IF HK 2
Huddinge HK 2
Sollentuna HK
Spånga HK 2
Årsta AIK HF 2
Ösmo GIF Handboll

Flickor 12 Nivå 1 

AIK Handboll
Hammarby IF HF
Huddinge HK
IFK Tumba HK
Skuru IK
Spånga HK
Tyresö Handboll
Täby HBK
Årsta AIK HF

Flickor 12 Nivå 2 Norra

Bollstanäs SK
Djurgårdshof IK
IK Bolton
Kungsängens SK
Sollentuna HK
Täby HBK 2
Täby HBK 3
Uppsala HK 2
Vassunda IF

Flickor 12 Nivå 2 Södra

GT Söder HK
Gustavsberg IF HK
Gustavsberg IF HK 2
Huddinge HK 2
IFK Tumba HK 2
Sannadals SK
Skogås HK 
Skuru IK 2
Tyresö Handboll 2
Älta IF

Flickor 12 Nivå 3

AIK Handboll 2
Djurgårdshof IK 2
Hammarby IF HF 2
Haninge HK
Huddinge HK 3
IK Bolton 2
Norrtulls SK
Skånela IF
Sollentuna HK 2
Spånga HK 2
Tyresö Handboll 3
Uppsala HK
Årsta AIK HF 2
Årsta AIK HF 3

Pojkar 19 Nivå 1

Hammarby IF HF
Hammarby IF HF 2
HF SIF
HK Silwing/Troja
IF Swithiod
IFK Tumba HK
IK Bolton
Kungsängens SK
Lidingö SK
Skogås HK 
Skuru IK
Åkersberga HK

Pojkar 19 Nivå 2

AIK Handboll
HK Cliff
IFK Tumba HK 2
IK Bolton 2
Rimbo HK Roslagen
Sollentuna HK
Sollentuna HK 2
Tyresö Handboll
Uppsala HK
Vallentuna HK
Vassunda IF
Visby IF Gute HK
Årsta AIK HF

Pojkar 16 Nivå 1

Hammarby IF HF
HK Silwing/Troja
IFK Tumba HK
IK Bolton
Kungsängens SK
Lidingö SK
Rimbo HK Roslagen
Skånela IF
Spånga HK
Tyresö Handboll
Täby HBK
Uppsala HK
Vassunda IF
Åkersberga HK

Pojkar 16 Nivå 2

Hammarby IF HF 2
Hammarby IF HF 3
HK Silwing/Troja 2
IF Tumba HK 2
Sannadals SK
Skuru IK
Skånela IF 2
Täby HBK 2
Täby HBK 3
Uppsala HK 2
Årsta AIK HF

Pojkar 16 Nivå 3

AIK Handboll
Bålsta IF
Gustavsberg IF HK
Handens SK
Huddinge HK
IK Bolton 2
Lidingö SK 2
Sannadals SK 2
Skogås HK 
Sollentuna HK 
Spånga HK 2
Tyresö Handboll 2
Vallentuna HK
Årsta AIK HF 2

Pojkar 15 Nivå 1

Gustavsberg IF HK
IFK Tumba HK
Sannadals SK
Sollentuna HK
Spånga HK
Täby HBK
Åkersberga HK
Årsta AIK HF

Pojkar 14 Nivå 1

Hammarby IF HF
Huddinge HK
Skogås HK 
Tyresö Handboll
Vassunda IF
Westermalm IF HK

Pojkar 14 Nivå 2 Norra

AIK Handboll
Skå IK
Skånela IF
Sollentuna HK
Spånga HK
Täby HBK
Uppsala HK
Vallentuna HK

Pojkar 14 Nivå 2 Södra

GT Söder HK
Hammarby IF HF 2
HK Cliff
IK Bolton
Skogås HK 2
Skuru IK
Årsta AIK HF

Pojkar 14 Nivå 3

Huddinge HK 2
IK Bolton 2
Lidingö SK
Rimbo HK Roslagen
Skånela IF 2
Sollentuna HK 2
Spånga HK 2
Tyresö Handboll 2
Årsta AIK HF 2
Ösmo GIF Handboll

Pojkar 13 Nivå 1

HK Silwing/Troja
Skuru IK
Skånela IF
Tyresö Handboll
Täby HBK
Årsta AIK HF

Pojkar 13 Nivå 2 Norra

Djurgårdshof IK
Huddinge HK 2
Lidingö SK
Skå IK
Sollentuna HK
Spånga HK
Uppsala HK
Åkersberga HK

Pojkar 13 Nivå 2 Södra

GT Söder HK
Hammarby IF HF
Haninge HK
HK Cliff
Huddinge HK
IFK Tumba HK
IK Bolton
Sannadals SK
Årsta AIK HF 2

Pojkar 13 Nivå 3 Norra

AIK Handboll
HK Ceres Norrtälje
Skånela IF 2
Sollentuna HK 2
Spånga HK 2
Täby HBK 2
Uppsala HK S-vreta
Vassunda IF

Pojkar 13 Nivå 3 Södra

Gustavsberg IF HK
Haninge HK 2
HK Silwing/Troja 2
Huddinge HK 3
Sannadals SK 2
Skuru IK 2
Westermalm IF HK
Årsta AIK HF 3

Pojkar 12 Nivå 1

Hammarby IF HF
Haninge HK
HK Cliff
Huddinge HK
Jakobsbergs GOIF
Kungsängens SK
Skogås HK 
Skuru IK
Skånela IF
Spånga HK
Stockholmspolisens IF HF
Tyresö Handboll

Pojkar 12 Nivå 2 Norra

Jakobsbergs GOIF 2
Skånela IF 2
Sollentuna HK
Spånga HK 2
Täby HBK 2
Uppsala HK
Vallentuna HK
Åkersberga HK

Pojkar 12 Nivå 2 Södra

IK Bolton
Hammarby IF HF 2
Huddinge HK 2
Sannadals SK
Tyresö Handboll 2
Täby HBK
Årsta AIK HF

Pojkar 12 Nivå 3

AIK Handboll
GT Söder HK
Gustavsberg IF HK
Haninge HK 2
IK Bolton 2
Kungsängens SK 2
Norrtulls SK
Rimbo HK Roslagen
Sannadals SK 2
Sollentuna HK 2
Täby HBK 3
Vassunda IF