Hoppa till sidans innehåll

Serieindelning U19-U12

På denna sida finner ni den fastställda nivåindelningen
säsongen 2020-2021 för Äldre och yngre ungdom, U19-U12.
Eventualla ändringar kan fortfarande komma att ske vid eventuella massurdrangingar

Spelprogram för åldersklassen beräknas publiceras på hemsidan i slutet av augusti. 

Äldre och Yngre ungdom

Flickor

Flickor 19 Region Öst 


Lag 
Alfta GIF Handboll
Arbrå HK
HK Erping
Huddinge HK
IFK Nyköping
Nacka HK
Sollentuna HK
Spånga HK
Strands IF
VästeråsIrsta HF
Årsta AIK HF
 


.

Flickor 19 StHF nivå 1

Flickor 19 StHF nivå 2
Lag 
Gustavsbergs IF HK
Gökstens BK
Hammarby IF HF
Huddinge HK
IFK Tumba HK
Kungsängens SK
Nacka HK
Skånela IF
Sollentuna HK
Spånga HK
Spårvägen HF
Tyresö Handboll
Täby HBK
VästeråsIrsta HF
Lag
Enköpings HF
GT Söder HK
Härnösands HK
Lidingö SK
Skogås HK
Sollentuna HK 2
Stockholmspolisens IF HF
IK Bolton
HK Silwing/Troja

. .

 

Flickor 16 nivå 1

Flickor 16 nivå 2
Lag 
AIK
Gustavsbergs IF HK
Huddinge HK
Kyrkslätts IF
Nacka HK
Spånga HK
Spårvägen HF
Tyresö Handboll 
Täby HBK
VästeråsIrsta HF
Lag
Eskilstuna GuIF
Hammary IF HF
Huddinge HK 2
Lidingö SK
Nacka HK 2
Skogås HK
Skånela IF
Sollentuna HK
Stockholmspolisens IF HF
Uppsala HK

. .

Flickor 16 nivå 3 Norra

Flickor 16 nivå 3 Södra
Lag 
AIK 2
Enköpings HF
Hammarby IF HF 2
IK Bolton 2
Kungsängens SK
Sollentuna HK 3
Uppsala HK 2
Åkersberga HK
Lag
Gustavsbergs IF HK 2
HK Silwing/Troja
Huddinge HK 3
IK Bolton
Skogås HK 2
Sollentuna HK 2
Spårvägen HF 2
Tyresö Handboll 2

. .

Flickor 16 nivå 4 Norra

Flickor 16 nivå 4 Södra
Lag 
AIK 3
Kungsängens SK 2
Lidingö SK 2
Skå IK 
Sollentuna HK 4
Spånga HK 3
Vallentuna HK
Vassunda IF
Westermalms IF HK
Lag
Hammarbyb IF HF 3
HK Silwing/Troja 2
IK Bolton 3
Sannadals SK
Skogås HK 3
Spånga HK 2
Stockholmspolisens IF HF 2
Årsta AIK HF

. .

 

Flickor 14 nivå 1


Lag 
AIK 
Eskilstuna GuIF
Gustavsbergs IF HK
Hammarby IF HF
HK Silwing/Troja
Huddinge HK
Sannadals SK
Skuru IK
Skånela IF
Tyresö Handboll
VästeråsIrsta HF



.

Flickor 14 nivå 2 Norra

Flickor 14 nivå 2 Södra
Lag 
Bålsta IF
Djurgårdshof IK 
Enköpings HF
Kungsängens SK
Skånela IF 2
Spånga HK
Uppsala HK
Uppsala HK 2
Vallentuna HK
Vassunda IF
Lag
Hammarby IF HF 2
Huddinge HK 2
IFK Nyköping
IK Bolton
Lidingö SK
Sannadals SK 2
Skuru IK 2
Skuru IK 3
Stockholmspolisens IF HF
Årsta AIK HF

. .

Flickor 14 nivå 3


Lag 
AIK 2
Bålsta IF 2
Djurgårdshof IK 2
GT Söder HK 
Haninge HK
Huddinge HK 3
IFK Tumba HK
IK Bolton 2
Rimbo HK Roslagen
Skuru IK 4
Spånga HK 2
Tyresö Handboll 2
Åkersberga HK
Årsta AIK HF 2
 


.

 

Flickor 13 nivå 1


Lag 
Bollstanäs SK
Eskilstuna GuIF
Hammarby IF HF
Haninge HK
Huddinge HK
IFK Tumba HK
Skuru IK
Skånela IF
Tyresö Handboll
Årsta AIK HF



.

Flickor 13 nivå 2 Norra

Flickor 13 nivå 2 Södra
Lag 
Hammarby IF HF 2
Huddinge HK 3
Kungsängens SK
Lidingö SK
Rosersberg IK
Sollentuna HK
Täby HBK
Uppsala HK
Lag
GT Söder HK
Gustavsbergs IF HK
Handens SK
HK Silwing/Troja
Huddinge HK 2
IFK Tumba HK 2
Skuru IK 2
Årsta AIK HF 2

. .

Flickor 13 nivå 3 Norra

Flickor 13 nivå 3 Södra
Lag 
AIK
Bollstanäs SK 2
Kungsängens SK 2
Lidingö SK 2
Skå IK
Skånela IF 2
Sollentuna HK 2
Vallentuna HK
Lag
Gustavsbergs IF HK 2
Hammarby IF HF 3
Haninge HK 2
IK Bolton
Norrtulls SK
Skuru IK 3
Tyresö Handboll 2
Årsta AIK HF 3

. .

 

Flickor 12 nivå 1


Lag 
AIK 
Hammary IF HF
IFK Tumba HK
Lidingö SK
Sannadals SK
Skogås HK
Skuru IK
Spånga HK
Tyresö Handboll
Täby HBK



.

Flickor 12 nivå 2 Blå

Flickor 12 nivå 2 Gul
Lag 
Dalarö SK
Hammarby IF HF 2
Huddinge HK
IFK Tumba HK 3
IK Bolton
Skogås HK 2
Skuru IK 2
Spånga HK 3
Tyresö Handboll 2
Lag
GT Söder HK
Gustavsbergs IF HK
HK Cliff
Huddinge HK 2
IFK Tumba HK 2
Sannadals SK 2
Skuru IK 3
Skuru IK 4
Spånga HK 2
Stockholmspolisens IF HF
Täby HBK 2
Årsta AIK HF

. .

Flickor 12 nivå 3


Lag 
AIK 2
Dalarö SK 2
Djurgårdhof IK
GT Söder HK 2
HK Cliff 2
Huddinge HK 3
Sollentuna HK
Täby HBK 3
Vallentuna HK 
Åkersberga HK
Årsta AIK HF 2
Älta IF
Ösmo GIF HK



.

Pojkar

Pojkar 19 Region Öst


Lag 
Eskilstuna GuIF
Hammarby IF HF
HF SIF
HK Erping
HK Silwing/Troja
LIF Lindesberg
Skuru IK 
VästråsIrsta HF
Årsta AIK HF
Örebro SK HK
 


.LIF Lindesberg tillkom 20200604

Pojkar 19 StHF nivå 1

Pojkar 19 StHF nivå 2
Lag 
Hammarby IF HF
HF SIF
HF SIF 2
HK Silwing/Troja
IF Swithiod
IK Bolton
Kungsängens SK
Lidingö SK
Skogås HK
Skuru IK
Tyresö Handboll
Åkerbersberga HK
Lag
AIK
Bålsta IF
Enköpings HF
Hammarby IF HF 2
HF SIF 3
HK Cliff
HK Roslangen 
HK Silwing/Troja 2
IF Swithiod 2
IFK Tumba HK
Sollentuna HK
Uppsala HK
Vassunda IF
Årsta AIK HF

. .

 

Pojkar 16 nivå 1

Pojkar 16 nivå 2
Lag 
Hammarby IF HF
HK Silwing/Troja
Huddinge HK
IK Bolton
Kungsängens SK
Skogås HK
Skuru IK
Tyresö Handboll
Täby HBK
Åkersberga HK
Lag
Enköpings HF
Eskilstuna GuIF
HK Silwing/Troja 2
IFK Tumba HK
IK Bolton 2
Lidingö SK
Spånga HK
Täby HBK 2
Uppsala HK
Vallentuna HK
Vassunda IF
VästeråsIrsta HF

. .

Pojkar 16 nivå 3


Lag 
Hammarby IF HF 2
HK Cliff
Rimbo HK
Huddinge HK 2
Skuru IK 2
Sollentuna HK
Tyresö Handboll 2
Täby HBK 3
Åkersberga HK 2
Årsta AIK HF



.

Pojkar 16 nivå 4 Norra

Pojkar 16 nivå 4 Södra
Lag 
AIK
Hammarby IF HF 3
IK Bolton 3
Kungsängens SK 2
Lidingö SK 2
Sannadals SK
Spånga HK 2
Storvreta HK
Lag
GT Söder HK
Gustavsbergs IF HK
IK Bolton 4
Skogås HK 2
Skuru IK 3
Tyresö Handboll 3
Visby IF Gute HK
Årsta AIK HF 2

. .

 

Pojkar 14 nivå 1

Pojkar 14 nivå 2
Lag 
Eskilstuna GuIF
HK Silwing/Troja
IFK Tumba HK
Skånela IF
Sollentuna HK
Spånga HK
Uppsala HK
Lag
Hammarby IF HF
Huddinge HK
IFK Tumba HK 2
IK Bolton
Lidingö SK
Sannadals SK
Täby HBK
Årsta AIK HF

. .

Pojkar 14 nivå 3

Pojkar 14 nivå 4
Lag 
AIK
Enköpings HF
HK Ciff
Skuru IK
Spånga HK 2
Tyresö Handboll
Vallentuna HK
Åkersberga HK
Lag
Bålsta IF
Gustavsbergs IF HK
Huddinge HK 2
IFK Tumba HK 3
Sannadals SK 2
Skuru IK 2
Sollentuna HK 2
Spånga HK 3
Åkersberga HK 2
Årsta AIK HF 2

. .

 

Pojkar 13 nivå 1

Pojkar 13 nivå 2
Lag 
Hammarby IF HF
Huddinge HK
IK Bolton
Kungsängens SK
Skogås HK
Skuru IK
Tyresö Handboll
Täby HBK
Uppsala HK
Vassunda IF
Lag
AIK
Hammarby IF HF 2
Kungsängens SK 2
Skånela IF
Sollentuna HK
Spånga HK
Westermalms IF HK
VästeråsIrsta HF
Årsta AIK HF

. .

Pojkar 13 nivå 3

Pojkar 13 nivå 4
Lag 
GT Söder HK
HK Cliff
Huddinge HK 2
Lidingö SK
Skogås HK 2
Skå IK
Skånela IF 2
Tyresö Handboll 2
Täby HBK 2
Vallentuna HK
Vassunda IF 2
Årsta AIK HF 2
Lag
Gustavsbergs IF HK
IK Bolton 2
Sannadals SK 
Skuru IK 2
Skånela IF 3
Sollentuna HK 2
Spånga HK 2
Ösmo GIF HK

. .

 

Pojkar 12 nivå 1


Lag 
Djurgårdshof IK
Hammarby IF HF
IFK Tumba HK
Skuru IK
Tyresö Handboll
Täby HBK
Årsta AIK HF


.

Pojkar 12 nivå 2 Blå

Pojkar 12 nivå 2 Gul
Lag 
AIK
Huddinge HK 2
IK Bolton
Lidingö SK
Skå IK
Sollentuna HK
Spånga HK
Täby HBK 2
Åkersberga HK
Årsta AIK HF 2
Lag
GT Söder HK
Hammarby IF HF 2
Haninge HK
HK Cliff
Hk Silwing/Troja
Huddinge HK 
Sannadals SK
Tyresö Handboll 2
Årsta AIK HF 3

. .

Pojkar 12 nivå 3


Lag 
Djurgårdshof IK 2
Gustavsbergs IF HK
Haninge HK 2
HK Silwing/Troja 2
Huddinge HK 3
IK Bolton 2
Sannadals SK 2
Skogås HK 
Skuru IK 2
Spånga HK 2
Westermalms IF HK
Årsta AIK HF 4



.  
 

Uppdaterad: 2020-06-04 13:46
Skribent: Maria Casado

Nyheter

Serieindelningar för 20-21 publicerade

2020-05-15

Nu är även distriktsserierna samt den…

1 maj har passerat - anmälan stängd

2020-05-07

Ca 760 lag anmälda till seriespel

Klart med förbundsserierna 20-21

2020-04-24

I samband med Svenska Handbollförbundets…

Nyhet; Flickor och Pojkar 19 RegionÖst

2020-04-15

Anmäl er till den ena eller den andra, eller…

Välkomna till säsongen 2020-2021

2020-04-03

Föregående säsong avslutades tidigare än önskat…

 
Stockholms Handbollförbund
Box 11016
100 61 Stockholm
Telefon: [saknas] Information
E-post: [saknas] Information