Hem / Lottning F14 steg 2

Lottning F14 steg 2

Nedan finner ni lottningen till Gjensidige USM flickor 14 steg 2 som spelas helgen 27-28 november. Lagen är sedan tidigare indelade i arrangörssammandrag där tre grupper från steg 1 samlas på en ort för gemensamt matchspel. Det vi presenterar här är gruppindelningen för respektive ort samt förutsättningarna för placeringsmatcher efter avslutat gruppspel.

Observera att merparten av placeringsmatcherna får sluta oavgjort. Det är endast matcher som har direkt avgörande karaktär för nivåindelningen till steg 3 som måste utse en segrare.

Inom kort kommer vi även att länka till spelprogram för grupper och placeringsmatcher. Rubrikerna kommer att göras klickbara.

Arrangör: Vallentuna HK
Grupp 1A   Grupp 1B   Grupp 1C   Grupp 1D
Årsta AIK HF   Haninge HK   Strömnäs GIF HK   Vallentuna HK
Sollentuna HK   Vintrosa IS   Kiruna HK 1   Sävar IK
Ludvika HF 1   Kalix HK   Härnösands HK 1    
 
Kval till placeringsmatcher
Etta grupp C - Tvåa grupp D *
Etta grupp D - Tvåa grupp C *
 
Placeringsmatcher
Etta grupp A - Etta grupp B
Tvåa grupp A - Tvåa grupp B
Vinnare kval C1-D2 - Vinnare kval D1-C2
Trea grupp A - Förlorare kval C1-D2 *
Trea grupp B - Förlorare kval D1-C2 *
Trea grupp C - Förlorare 3A-kval C1/D2
 
* Match som inte får sluta oavgjort.

Arrangör: Enköpings HF
Grupp 2A   Grupp 2B   Grupp 2C   Grupp 2D
Eskilstuna Guif IF   Täby HBK 2   Enköpings HF   Vadstena HF
Örebro SK HK Dam 2   Norrköpings KvIK   HK Järnvägen   Kramfors-Alliansen
Gökstens BK   LIF Lindesberg   IFK Rättvik HK   Spånga HK
 
Placeringsmatcher
Etta grupp A - Etta grupp B
Tvåa grupp A - Tvåa grupp B
Etta grupp C - Etta grupp D
Trea grupp A - Tvåa grupp C *
Trea grupp B - Tvåa grupp D *
Trea grupp C - Trea grupp D
 
* Match som inte får sluta oavgjort.

Arrangör: Borlänge HK
Grupp 3A   Grupp 3B   Grupp 3C    
Borlänge HK   VästeråsIrsta HF   Ludvika HF 2    
AIK 1   Täby HBK   IK Bolton    
Bollstanäs SK
 
  Gustavsbergs IF HK
 
  RP IF Linköping Vit
Mantorps IF HF
   
 
Placeringsmatcher
Etta grupp A - Etta grupp B
Tvåa grupp A - Tvåa grupp B
Trea grupp A - Etta grupp C
Trea grupp B - Tvåa grupp C
Trea grupp C - Fyra grupp C
 
* Match som inte får sluta oavgjort.

Arrangör: Skånela IF
Grupp 4A   Grupp 4B   Grupp 4C   Grupp 4D
Skånela IF   GT Söder HK   Årsta AIK HF 2   Uppsala HK
HK Silwing-Troja   Hammarby IF HF   Strands IF   Sundsvall HK
Hammarby IF HF 2   RP IF Linköping Röd   Härnösands HK 2   Sikeå SK
 
Placeringsmatcher
Etta grupp A - Etta grupp B
Tvåa grupp A - Tvåa grupp B
Etta grupp C - Etta grupp D
Trea grupp A - Tvåa grupp C *
Trea grupp B - Tvåa grupp D *
Trea grupp C - Trea grupp D
 
* Match som inte får sluta oavgjort.

Arrangör: IFK Tumba HK
Grupp 5A   Grupp 5B   Grupp 5C    
IFK Tumba HK   Tyresö Handboll   Vassunda IF    
Huddinge HK 1   Lidingö SK   IFK Nyköping    
Västerviks HF   Skuru IK   Nås IF    
 
 
Placeringsmatcher
Etta grupp A - Etta grupp B
Tvåa grupp A - Tvåa grupp B
Trea grupp A - Etta grupp C *
Trea grupp B - Tvåan grupp C
Trea grupp C - Förlorare 3A-1C
 
* Match som inte får sluta oavgjort.

Arrangör: Skövde HF (trolig spelort Skara)
Grupp 6A   Grupp 6B   Grupp 6C   Grupp 6D
Skövde HF Röd   HK Country   BK Heid Röd   Kvibergs HK
IK Sävehof 1   Alingsås HK   Skåre HK 2   IF Hallby HK Vit
Kärra HF   Backa HK   Stavsten HK Ungdom   KFUM Trollhättan
            Torsby IK
 
Placeringsmatcher
Etta grupp A - Etta grupp B
Tvåa grupp A - Tvåa grupp B
Etta grupp C - Etta grupp D
Trea grupp A - Tvåa grupp C *
Trea grupp B - Tvåa grupp D *
Trea grupp C - Trea grupp D
 
Lag 4 i grupp D spelar ingen placeringsmatch.
* Match som inte får sluta oavgjort.

Arrangör: Torslanda HK
Grupp 7A   Grupp 7B   Grupp 7C   Grupp 7D
Torslanda HK Blå   Stenungsunds HK Svart   GF Kroppskultur   Strömstad HK
Habo HK   IK Baltichov   IFK Malmö HF Vit   Åhus Handboll
HK Aranäs blå   HK Ankaret   HK Lidköping   Vetlanda HF
        Särökometernas HK   Kävlinge HK
 
Placeringsmatcher
Etta grupp A - Etta grupp B
Tvåa grupp A - Tvåa grupp B
Etta grupp C - Etta grupp D
Trea grupp A - Tvåa grupp C *
Trea grupp B - Tvåa grupp D *
Trea grupp C - Trea grupp D
Fyra grupp C - Fyra grupp D
 
* Match som inte får sluta oavgjort.

Arrangör: IK Sävehof
Grupp 8A   Grupp 8B   Grupp 8C   Grupp 8D
Önnereds HK 1   Tibro HK   IK Sävehof 2   Kungälvs HK 1
IFK Bankeryd   Skövde HF Vit   Skara HF   HK Varberg
Ystads IF HF   Lugi HF 1   BK Heid Svart   Mölndals HF
        IF Hallby HK Blå   Ale Handbollsförening 1
 
Placeringsmatcher
Etta grupp A - Etta grupp B
Tvåa grupp A - Tvåa grupp B
Etta grupp C - Etta grupp D
Trea grupp A - Tvåa grupp C *
Trea grupp B - Tvåa grupp D *
Trea grupp C - Trea grupp D
Fyra grupp C - Fyra grupp D
 
* Match som inte får sluta oavgjort.

Arrangör: Eslövs IK
Grupp 9A   Grupp 9B   Grupp 9C   Grupp 9D
Eslövs IK   Höörs HK H 65   Halmstad HF   Lugi HF 3
H43 Lund HF 1   IK Sävehof 3   Eksjö BK   KFI Karlskrona HB
IFK Malmö HF Blå   HK Aranäs vit   Lysekils HK   Ronneby HK
            Kungälvs HK 2
 
Placeringsmatcher
Etta grupp A - Etta grupp B
Tvåa grupp A - Tvåa grupp B
Etta grupp C - Etta grupp D
Trea grupp A - Tvåa grupp C *
Trea grupp B - Tvåa grupp D *
Trea grupp C - Trea grupp D
 
Lag 4 i grupp D spelar ingen placeringsmatch.
* Match som inte får sluta oavgjort.

Arrangör: OV Helsingborg HK
Grupp 10A   Grupp 10B   Grupp 10C   Grupp 10D
Lugi HF 2   Lödde Vikings HK   OV Helsingborg HK   Staffanstorps HK
H43 Lund HF 2   IFK Malmö HF Gul   Växjö HF   KFUM Kalmar HK
Torslanda HK Vit   Ljunghusens HK   IK Lågan   Kristianstad HK 1
        HK Aranäs gul   Önnereds HK 2
 
Placeringsmatcher
Etta grupp A - Etta grupp B
Tvåa grupp A - Tvåa grupp B
Etta grupp C - Etta grupp D
Trea grupp A - Tvåa grupp C *
Trea grupp B - Tvåa grupp D *
Trea grupp C - Trea grupp D
Fyra grupp C - Fyra grupp D
 
* Match som inte får sluta oavgjort.

xxx

Gjensidige USM är de officiella Svenska Mästerskapen i handboll för ungdomar 14-18 år. USM startar i september/oktober varje år och runt 600 anmälda lag i de sex klasserna (flickor 14, 16 och 18 samt pojkar 14, 16 och 18) spelar mellan ett och fyra steg. Hela tävlingen avslutas under den samlade finalhelgen som spelas i april/maj nästföljande år där 48 lag slutligen gör upp om titeln Svensk Mästare i respektive klass.

Finalerna av Gjensidige USM spelas i IFU Arena, Uppsala de kommande två åren: 6–8 maj 2022 och 5–7 maj 2023.