Hem / Lottning F16 steg 1

Lottning F16 steg 1

Lottning Gjensidige USM F16 steg 1

Klicka på gruppnamnet för att komma till spelschemat och resultat.
(funktionen kommer inom kort)

Arrangör steg 1

Flickor 16

Grupp 1
Strömnäs GIF HK
AIK Handbollförening 1
------------------
Sollentuna HK
Kiruna HK
 
Grupp 2
Härnösands HK
Huddinge HK 2
------------------
Uppsala HK 1
Sundsvalls HK (Utgår)
Grupp 3
Strands IF
Eskilstuna GUIF 2
------------------
IK Bolton
Stockholmspolisen IF HF
Borlänge HK 2 (Lotta in i grupp 5)
 
Grupp 4
Ludvika HF 
Skånela IF
------------------
Falköpings AIK HK 1
Borlänge HK 1
IF Hellton (Utgår)
Grupp 5
Lindesskolan IF
Ludvika HF 2
------------------
Borlänge HK 2
Eskilstuna GUIF 1
Skogås HK (Lottas in i grupp 6)
AIK 2 (Utgår)
Grupp 6 
Lidingö SK
VästeråsIrsta
HF
------------------
HF Orust 
Skogås HK
Gustafs GoIF (Utgår)
Örebro SK HK DAM (Utgår)

 

Grupp 7
IFK Strängnäs
Vallentuna HK
------------------
Hammarby IF HF
IF Hallby HK 2
Sannadals SK


 

Grupp 8
Kungsängens SK
Sävar IK
------------------
Mantorps IF HF
HK Lidköping
Djurgårdshof IK
 
Grupp 9
Spånga HK
Finspångs HK
------------------
Norrköpings KvIK
Huddinge HK 1
HK Brukspôjkera  (Utgår)
Grupp 10
Gustavsbergs IF HK
Falu HK
------------------
RP IF Linköping
Skuru IK
IFK Hammarö (Utgår) 
 
Grupp 11
HK Silwing-Troja
Bodens BK HF
------------------
Edsbyns IF HF
Alingsås HK 1
Vadstena HF
Grupp 12
Tyresö Handboll
Skåre HK Vit
------------------
Gökstens BK
IK
Enköpings HF
Årsta AIK HF

Grupp 13
IFK Nyköping (Ny arrangör)
HK Aranäs Vit
------------------
Torslanda HK Blå
Vassunda IF
Skåre HK Grön (Utgår)

Grupp 14
Redbergslids IK Blå
HK Ankaret Röd
------------------
IFK Malmö HF Vit
HK Country
IF Hallby HK 1
 
 

Grupp 15
Kungälvs HK 2
HK Malmö
------------------
Skövde HF Röd
KFUM Lundagård 1
HK Aranäs Blå 
 

Grupp 16
Lysekils HK
Tibro HK
------------------
Torsby IF
IK Sävehof 1
Åhus Handboll (Utgår)
 
Grupp 17
Borås HK 84
Växjö HF
------------------
GF Kroppskultur
Kärra HF
IK Baltichov 1
 
Grupp 18
IFK Bankeryd 2
H43 Lund HF 1
------------------
IK Lågan
Tollarps IF
Skövde HF Vit
 
Grupp 19
Anderstorp SK
Lugi HF 2
------------------
Kvibergs Handbollsklubb 
Skara HK
Kungälvs HK 1
 
Grupp 20
KFUM Lundagård 2
Alingsås HK 2
------------------
BK Heid
KFUM Trollhättan
Kävlinge HK (Utgår)
Grupp 21
KFUM Kalmar HK
Lugi HF 1
------------------
Särökometernas HK
Kristianstad HK 1
KFI Karlskrona HB Blå 
Grupp 22
Mörrums GoIS HK
Torslanda HK Röd
------------------
IFK Kristianstad 1
Lödde Vikings HK
Backa HK 1
 

Grupp 23
Vinslövs HK
Önnereds HK 1
------------------
Redbergslids IK VIT
Stavsten HK Ungdom
Lugi HF 3


 

Grupp 24
Eslövs IK
Eksjö BK
------------------
Önnereds HK 2
IFK Malmö HF Gul 
H43 Lund HF 2
(Utgår)
Grupp 25
Höörs HK H65
Halmstad HF 2
------------------
IK Baltichov 2
Vetlanda HF
HK Ankaret
Grupp 26
OV Helsingborg HK
Backa HK 2
------------------
Halmstad HF
IK Sävehof 2
Kristianstad HK 2
 
 
Grupp 27
Ystad IF HF
Stenungsunds HK
------------------
KFI Karlskrona HB Svart
IFK Bankeryd
IFK Kristianstad 2
 

Gjensidige USM är de officiella Svenska Mästerskapen i handboll för ungdomar 14-18 år. USM startar i september/oktober varje år och runt 600 anmälda lag i de sex klasserna (flickor 14, 16 och 18 samt pojkar 14, 16 och 18) spelar mellan ett och fyra steg. Hela tävlingen avslutas under den samlade finalhelgen som spelas i april/maj nästföljande år där 48 lag slutligen gör upp om titeln Svensk Mästare i respektive klass.

Finalerna av Gjensidige USM spelas i IFU Arena, Uppsala de kommande två åren: 6–8 maj 2022 och 5–7 maj 2023.