Hem / Lottning P14 steg 1

Lottning P14 steg 1

Lottning Gjensidige USM P14 steg 1

Observera att grupp med ej angiven arrangör kan komma att ändras.
Vid ändring är vår strävan att detta får så lite konsekvenser som möjligt för inblandade lag. 

Klicka på gruppnamnet för att komma till spelschemat och resultat.
(funktionen kommer inom kort)

Arrangör steg 1

Pojkar 14

Grupp 1
Gimonäs Umeå IF   
Skå IK & Byggdegård
------------------
Tyresö Handboll
Skogås HK
 
Grupp 2
Borlänge HK 2
Brännans HF 2
------------------
Sundsvall HK
Skånela IF
Grupp 3
Lindeskolans IF
Örebro SK HK Herr 1
------------------
HK Cliff
IFK Skövde HK 2 (Utgår)
Grupp 4
VästeråsIrsta HF
GT Söder HK
------------------
Ludvika HF 1
IFK Skövde HK 3
Grupp 5
Spånga HK
Norrköpings HK
------------------
IK Bolton
Falu HK (Utgår)
Grupp 6
Årsta AIK
RP IF Linköping
------------------
IFK Nyköping
Hammarby IF HF
 

Grupp 7
Skuru IK
Eskilstuna GUIF IF
------------------
Vassunda IF
Nordmalings HF
(Utgår)

Grupp 8
Huddinge HK 1
Kiruna HK
------------------
Täby HBK 2
Westermalms IF HK
 
Grupp 9
Vallentuna HK
Brännans HF 1
------------------
Täby HBK
Sollentuna HK 2

Grupp 10
Uppsala HK
Örebro SK HK Herr 2
------------------
Malmslätt HF (Lottas in)
Sollentuna HK
Västerviks HF (Utgår)

Grupp 11
IFK Hammarö
IF Hallby HK
------------------
Falköpings AIK HK
HK Country

Grupp 12
Skåre HK
Rimbo HK Roslagen
------------------
IFK Skövde HK 1
Borlänge HK 1

Grupp 13
HP Tibro
Redbergslids IK
------------------
IF Kristianstad
GF Kroppskultur

Grupp 14
KFUM Trollhättan
Kärra HF
------------------
Stenungsunds HK
IK Sund
 
 

Grupp 15
Mölndals HF
H43 Lund HF 1
------------------
Skara HK
HK Aranäs Vit
 

Grupp 16
IFK Bankeryd
Lyseklis HK
------------------
HK Ankaret 1
Ljunghusens HK
Kävlinge HK
 
Grupp 17
Vinslövs HK
Torslanda HK
------------------
Habo HK
Lugi HF 1
 
Grupp 18
Önnereds HK 1
IK Sävehof 1
------------------
IF Hallby HK 2
Åhus Handboll 1
 
Grupp 19
Lödde Vikings HK
Kungälvs HK
------------------
Ystad IF HF 2
KFUM Kalmar HK 
Grupp 20
OV Helsingborg HK
IK Balitchov
------------------
KFI Karlskrona HB
HK Malmö
Grupp 21
Ystad IF HF 1
Alingsås HK
------------------
Växjö HF
IFK Ystad HK
Lugi HF 3 (Utgår)
Grupp 22
Eslövs HF
IK Sävehof 2
------------------
H43 Lund HF 2
Åhus Handboll 2
 

Grupp 23
Halmstad HF
Lugi HF 2
------------------
Andrestorps SK
HK Lidköping


 

Grupp 24
HK Ankaret 2
Önnereds HK 2
------------------
HK Aranäs Blå
IK Lågan
 
Steg 2 arrangörer Distrikt  Grupper:
Skånela IF HF Öst 1,2 & 3
IFK Nyköping HF Mitt 4,5 & 6
Eskilstuna GuiF IF HF Mitt 7,8 & 9
Rimbo HK Roslagen HF Öst 10,11 & 12
GF Kroppskultur HF Väst 13,14 & 15
Torslanda HK HF Väst 16,17, & 18
OV Helsingborg HF Syd 19, 20 & 21
IK Lågan HF Syd 22, 23 & 24

Gjensidige USM är de officiella Svenska Mästerskapen i handboll för ungdomar 14-18 år. USM startar i september/oktober varje år och runt 600 anmälda lag i de sex klasserna (flickor 14, 16 och 18 samt pojkar 14, 16 och 18) spelar mellan ett och fyra steg. Hela tävlingen avslutas under den samlade finalhelgen som spelas i april/maj nästföljande år där 48 lag slutligen gör upp om titeln Svensk Mästare i respektive klass.

Finalerna av Gjensidige USM spelas i IFU Arena, Uppsala de kommande två åren: 6–8 maj 2022 och 5–7 maj 2023.