Hem / Lottning P14 steg 2

Lottning P14 steg 2

Arrangör: Skånela IF
Grupp 1A   Grupp 1B   Grupp 1C   Grupp 1D
Skånela IF   Skogås HK   Skå IK   Gimonäs Umeå IF
Tyresö Handboll   HK Cliff   LIF Lindesberg   Borlänge HK 2
Örebros SK HK Herr 1   Sundsvall HK   Brännans HF 2    
 
Kval till placeringsmatcher
Etta grupp C - Tvåa grupp D *
Etta grupp D - Tvåa grupp C *
 
Placeringsmatcher
Etta grupp A - Etta grupp B
Tvåa grupp A - Tvåa grupp B
Vinnare kval C1-D2 - Vinnare kval D1-C2
Trea grupp A - Förlorare kval C1-D2 *
Trea grupp B - Förlorare kval D1-C2 *
Trea grupp C - Förlorare 3A-kval C1/D2
 
* Match som inte får sluta oavgjort.

Arrangör: IFK Nyköping
Grupp 2A   Grupp 2B   Grupp 2C   Grupp 2D
Norrköpings HK   Hammarby IF HF   RP IF Linköping   IFK Nyköping
Årsta AIK HF   Spånga HK   IK Bolton   GT Söder HK
IFK Skövde HK 3   VästeråsIrsta HF   Ludvika HF    
 
Kval till placeringsmatcher
Etta grupp C - Tvåa grupp D *
Etta grupp D - Tvåa grupp C *
 
Placeringsmatcher
Etta grupp A - Etta grupp B
Tvåa grupp A - Tvåa grupp B
Vinnare kval C1-D2 - Vinnare kval D1-C2
Trea grupp A - Förlorare kval C1-D2 *
Trea grupp B - Förlorare kval D1-C2 *
Trea grupp C - Förlorare 3A-kval C1/D2
 
* Match som inte får sluta oavgjort.

Arrangör: Eskilstuna Guif IF
Grupp 3A   Grupp 3B   Grupp 3C   Grupp 3D
Eskilstuna Guif IF   Huddinge HK 1   Skuru IK   Kiruna HK
Westermalms IF HK   Täby HBK 1   Täby HBK 2   Vallentuna HK
Brännans HF 1   Vassunda IF   Sollentuna HK 2    
 
Kval till placeringsmatcher
Etta grupp C - Tvåa grupp D *
Etta grupp D - Tvåa grupp C *
 
Placeringsmatcher
Etta grupp A - Etta grupp B
Tvåa grupp A - Tvåa grupp B
Vinnare kval C1-D2 - Vinnare kval D1-C2
Trea grupp A - Förlorare kval C1-D2 *
Trea grupp B - Förlorare kval D1-C2 *
Trea grupp C - Förlorare 3A-kval C1/D2
 
* Match som inte får sluta oavgjort.

Arrangör: Rimbo HK Roslagen
Grupp 4A   Grupp 4B   Grupp 4C   Grupp 4D
Uppsala HK   Sollentuna HK   Rimbo HK Roslagen   Malmslätts HF
Borlänge HK 1   IFK Hammarö   Örebro SK Hk Herr 2   Skåre HK
IF Hallby HK   IFK Skövde HK 1   Falköpings AIK HK   HK Country
 
Placeringsmatcher
Etta grupp A - Etta grupp B
Tvåa grupp A - Tvåa grupp B
Etta grupp C - Etta grupp D
Trea grupp A - Tvåa grupp C *
Trea grupp B - Tvåa grupp D *
Trea grupp C - Trea grupp D
 
* Match som inte får sluta oavgjort.

Arrangör: GF Kroppskultur
Grupp 5A   Grupp 5B   Grupp 5C   Grupp 5D
KFUM Trollhättan   Redbergslids IK   GF Kroppskultur   Stenungsunds HK
Mölndals HF   HK Aranäs vit   Kärra HF   HP Tibro
IF Kristianstad   IK Sund   H43 Lund HF   Skara HK
 
Placeringsmatcher
Etta grupp A - Etta grupp B
Tvåa grupp A - Tvåa grupp B
Etta grupp C - Etta grupp D
Trea grupp A - Tvåa grupp C *
Trea grupp B - Tvåa grupp D *
Trea grupp C - Trea grupp D
 
* Match som inte får sluta oavgjort.

Arrangör: Torslanda HK
Grupp 6A   Grupp 6B   Grupp 6C   Grupp 6D
Torslanda HK   IFK Bankeryd   IF Hallby HK 2   IK Sävehof 1
Önnereds HK 1   Lugi HF 1   Ljunghusens HK   Lysekils HK
Kävlinge HK   Åhus Handboll 1   Vinslövs HK   HK Ankaret 1
            Habo HK
 
Placeringsmatcher
Etta grupp A - Etta grupp B
Tvåa grupp A - Tvåa grupp B
Etta grupp C - Etta grupp D
Trea grupp A - Tvåa grupp C *
Trea grupp B - Tvåa grupp D *
Trea grupp C - Trea grupp D
 
Lag 4 i grupp d spelar ingen placeringsmatch.
* Match som inte får sluta oavgjort.

Arrangör: OV Helsingborg HK
Grupp 7A   Grupp 7B   Grupp 7C   Grupp 7D
OV Helsingborg HK   Lödde Vikings HK   HK Malmö   Alingsås HK
Ystads IF HF 2   Ystads IF HF   Växjö HF   KFI Karlskrona HB
IFK Ystad HK   IK Baltichov   Kungälvs HK   KFUM Kalmar HK
 
Placeringsmatcher
Etta grupp A - Etta grupp B
Tvåa grupp A - Tvåa grupp B
Etta grupp C - Etta grupp D
Trea grupp A - Tvåa grupp C *
Trea grupp B - Tvåa grupp D *
Trea grupp C - Trea grupp D
Fyra grupp C - Fyra grupp D
 
* Match som inte får sluta oavgjort.

Arrangör: IK Lågan
Grupp 8A   Grupp 8B   Grupp 8C   Grupp 8D
Lugi HF 2   Eslövs HF   IK Lågan   HK Ankaret 2
Önnereds HK 2   Halmstad HF 1   Åhus Handboll 2   H43 Lund HF 2
IK Sävehof 2   HK Aranäs blå   HK Lidköping   Anderstorps SK
 
Placeringsmatcher
Etta grupp A - Etta grupp B
Tvåa grupp A - Tvåa grupp B
Etta grupp C - Etta grupp D
Trea grupp A - Tvåa grupp C *
Trea grupp B - Tvåa grupp D *
Trea grupp C - Trea grupp D
Fyra grupp C - Fyra grupp D
 
* Match som inte får sluta oavgjort.

Gjensidige USM är de officiella Svenska Mästerskapen i handboll för ungdomar 14-18 år. USM startar i september/oktober varje år och runt 600 anmälda lag i de sex klasserna (flickor 14, 16 och 18 samt pojkar 14, 16 och 18) spelar mellan ett och fyra steg. Hela tävlingen avslutas under den samlade finalhelgen som spelas i april/maj nästföljande år där 48 lag slutligen gör upp om titeln Svensk Mästare i respektive klass.

Finalerna av Gjensidige USM spelas i IFU Arena, Uppsala de kommande två åren: 6–8 maj 2022 och 5–7 maj 2023.