Hem / Lottning P16 steg 1

Lottning P16 steg 1

Lottning Gjensidige USM P16 steg 1

Klicka på gruppnamnet för att komma till spelschemat och resultat.
(funktionen kommer inom kort)

Arrangör steg 1

Pojkar 16

Grupp 1
Boden BK HF
Skånela IF
------------------
Åkersberga HK
Gimonäs Umeå IF 
 
Grupp 2
Borlänge HK 1
Strands IF
------------------
HK Silwing-Troja
LIF Lindesberg 2 (Utgår)
Grupp 3
VästeråsIrsta HF 2
AIK 
------------------
Sollentuna HK
Eskilstuna Guif IF 2

 
Grupp 4
Örebro SK HK Herr
Kungsängens SK
------------------
Vassunda IF 
Borlänge HK 2

Grupp 5
Enköpings HF 1
LIF Lindesberg 1
------------------
Ludvika HF
Lidingö SK

Grupp 6
Uppsala HK
Eskilstuna Guif IF 1
------------------
Kiruna HK 
Sannadals SK 

 

Grupp 7
Rimbo HK Roslagen
VästeråsIrsta HF 1 
------------------
Norrköpings HK
Tyresö Handboll 


 

Grupp 8
Spånga HK
IFK Skövde HK 1
------------------
Vallentuna HK 
Täby HBK

 
Grupp 9
IK Bolton
HK eRPing 2
------------------
Hammarby IF HF 
Årsta AIK HF

Grupp 10
Huddinge HK
IFK Nyköping
------------------
IF Hallby HK
Täby HBK 2

 
 
Grupp 11
IFK Tumba HK
Enköpings HF 2
------------------
Skåre HK
Skuru IK

Grupp 12
IK Cyrus
Vintrosa IS
------------------
HK Varberg
Kungälvs HK 1

Grupp 13
Stenungsunds HK 2
Ystad IF HF 1
------------------
Lugi HF 1
IK Sävehof 1 

Grupp 14
GF Kroppskultur
IF Kristianstad 2
------------------
Ljunghusens HK
HK Aranäs Blå

 
 

Grupp 15
Torslanda HK
H43 Lund HF 1
------------------
Strömstad HK
Lugi HF 2 
Skara HK 
 

Grupp 16
Redbergslids IK 2
IFK Skövde HK 2
------------------
Lysekils HK
Särökomternas HK (Utgår)
Nässjö HF (Utgår)
Kungälvs HK 2 (Utgår)

 
Grupp 17
IK Baltichov
IF Kristianstad 1
------------------
Ystads IF HF 2
IK Sävehof 2
Stavsten HK Ungdom 2 (Utgår)
 
Grupp 18
HK Aranäs Vit
HK eRPing 1
------------------
HK Country
BK Heid 

 
Grupp 19
IFK Bankeryd
Lödde Vikings HK 
------------------
IFK Ystad HK
IK Sund 

Grupp 20
Halmstad HF 2
Önnereds HK 2
------------------
Åhus Handboll
KFI Karlskrona HB
Lysekils HK (Lottas in i grupp 16)
Grupp 21
Mörrums GoIS HK
H43 Lund HF 2
------------------
IFK Malmö HF Gul
IFK Bankeryd 2
Särökometernas HK (Lottas in i grupp 16)
Grupp 22
IK Lågan Hörby
KFUM Trollhättan 
------------------
Redbergslids IK 3
Kävlinge HK 

 

Grupp 23
Vinslövs HK
Önnereds HK 1
------------------
Stenungsunds HK 1
OV Helsingborg HK


 

Grupp 24
Eslövs HF
Alingsås HK
------------------
Ronneby HK
HK Ankaret

 
Grupp 25
Stavstens HK Ungdom (Ny arrangör)
Redbergslids IK 1
------------------
Växjö HF
HK Malmö

Grupp 26
IFK Malmö HF Vit
Backa HK 
------------------
Halmstad HF 1
Lugi HF 3

 
 
   

Gjensidige USM är de officiella Svenska Mästerskapen i handboll för ungdomar 14-18 år. USM startar i september/oktober varje år och runt 600 anmälda lag i de sex klasserna (flickor 14, 16 och 18 samt pojkar 14, 16 och 18) spelar mellan ett och fyra steg. Hela tävlingen avslutas under den samlade finalhelgen som spelas i april/maj nästföljande år där 48 lag slutligen gör upp om titeln Svensk Mästare i respektive klass.

Finalerna av Gjensidige USM spelas i IFU Arena, Uppsala de kommande två åren: 6–8 maj 2022 och 5–7 maj 2023.