Halvtidsuppdatering - domar- & funktionärskommittén
Fjärde advent är kommen och julafton och ledighet är runt hörnet. Vi har avslutat alla matcher för året och nu väntar en ledighet innan vi är fullt redo för andra halvlek av säsongen. Domar- & funktionärskommittén är nästa på tur för att sammanfatta deras höst!
Hur har hösten varit för er i domar- och funktionärskommittén?
Hösten har varit både utmanande och lärorik. Vi står inför en svår uppgift att rekrytera och behålla domare, något som är en gemensam utmaning för hela idrottsvärlden, men som blir särskilt påtaglig inom handbollen. Det tuffa klimatet, med hårda ord från ledare, spelare och publik, påverkar inte bara våra nuvarande domare utan gör det också svårt att locka nya till rollen. Vad gäller funktionärerna så arbetar vår funktionärsgrupp, som har representanter från hela distriktet, hårt för att finnas tillgängliga och utbilda så många som möjligt innan säsongen sätter igång. De arbetar med att hjälpa föreningarna att hitta en funktionärsansvarig och föreningsinstruktör i varje förening som kan agera som mentor och utbilda föreningens FU1 och FU2 funktionärer. Denna person är då också en länk mellan föreningen och funktionärsgruppen. Men det är otroligt viktigt att föreningarna förstår sitt ansvar och hjälper till att hitta personer runt om i Norr som vill gå dessa utbildningar. Trots detta har vi jobbat hårt med att skapa tryggare förutsättningar för våra domare och funktionärer, vilket är ett långsiktigt arbete.
Hur är statusen just nu?
Statusen är utmanande, men vi ser framsteg. Vi har fortfarande för få domare för att täcka behovet, särskilt på ungdoms- och distriktsnivå. Samtidigt försöker vi stötta de domare vi har för att minska avhoppen. Vi märker att det krävs mycket arbete för att förändra attityder och skapa ett mer respektfullt klimat runt matcherna, både på och utanför planen. Detta är ett problem vi inte kan lösa själva, utan det kräver samarbete med föreningar, ledare och andra aktörer. Vad gäller funktionärerna är det väldigt olika beroende på vart i distriktet vi tittar men arbetet för att skapa ännu bättre förutsättningar för våra funktionärer fortsätter.
Hur känns det med tre domarpar som nominerades till SVC?
Att tre domarpar blev nominerade till SVC är en stor framgång och en ljuspunkt i det annars utmanande läget. Det visar att vi har domare som håller en hög nivå, trots det tuffa klimatet. Deras framgångar ger oss inspiration att fortsätta kämpa för bättre villkor och ökad respekt för domarens roll. Förhoppningsvis kan dessa framgångar också bidra till att höja statusen för yrket och locka fler till att bli domare.
Vad går era tankar kring 2025?
2025 känns både hoppfullt och utmanande. Vårt mål är att fortsätta stärka stödet för domare och funktionärer, men också att jobba mer aktivt med att förändra kulturen kring sporten. Vi behöver få fler ledare och föräldrar att förstå att deras beteende påverkar framtiden för våra domare och i förlängningen även sporten. Att skapa en positiv förändring tar tid, men vi är fast beslutna att göra skillnad. Samtidigt ser vi möjligheten att fortsätta lyfta fram de goda exemplen, som våra framgångsrika domarpar, för att inspirera och motivera fler att ta steget in i domarrollen. Vad gäller funktionärerna så är målet under 2025 att det i varje förening ska finnas en föreningsinstruktör som även kan agera som mentor för övriga funktionärer i föreningen.
Domar- & funktionärskommittén vill önska er alla en god jul och ett gott nytt år!
Publicerad: 2024-12-22
Senast uppdaterad: 2024-12-20
Författare: Fanny Muhitdinova