
Foto: Parasport Sverige
Spelglädje och gemenskap på Special Olympics Pre Games
Helgen 13-14 september arrangerades Special Olympic Pre Games 2025 i Malmö med tre deltagande idrotter - bordtennis, innebandy och handboll.
Special Olympics Pre Games är för dig som har en intellektuell funktionsnedsättning, är 12 år eller äldre och är med i en idrottsförening. Det är till för alla - både som tävlat förut och för de som kanske gör sin första tävling. Handbollen deltog med fem lag och HK Malmö var lokal arrangör. Deltagande lag var Kungälv, Kävlinge IBK, HK Malmö, IFK Tumba och Årsta.
Programmet startade redan på fredagen med ackreditering för spelare och ledare. Då fanns det även möjlighet att testa på olika idrotter och lyssna på föreläsare; bl a Ricky Landgraff, som spelar handboll i Tumba och som är ambassadör för Special Olympics Sverige. Här skapades sammanhållning mellan alla aktiva innan turneringen startade på lördagen.
Matcherna spelades i Baltiska hallen. Alla lag mötte alla och det avslutades med en final som stod mellan IFK Tumba och Årsta där Årsta till slut stod som segrare efter en jämn och spännande match. Dagen fylldes med mycket spelglädje, gemenskap och tuffa matcher.
Så här tyckte några av spelarna om helgen:
Kevin och Lucas som spelar i Kungälvs HK ”Det är roligt att vara här och kul att hänga med sitt handbollsgäng och träffa nya människor som en inte träffat innan. Vi vill absolut åka hit nästa år igen.”
Emmran som spelar i HK Malmö ”Det är ett trevligt sammanhang och mycket glädje. Jag hoppas det går bra för mitt lag och jag är nöjd med min insats så här långt”
Nicolas som är tränare i IFK Tumba sade så här om arrangemanget: ”Det har varit jättekul och jättebra arrangerat – nästa år ska vi gå för att vinna”
Samtliga matcher sändes via Handboll Play Länk till annan webbplats..
Special Olympic Pre Games var en tävling i mindre format inför nästa års stora event ”Special Olympics Sweden Invitational Games” som också genomförs i Malmö 3-6 september 2026.
Då kommer det finnas 10 olika tävlingsidrotter och totalt räknar arrangören med 2000 aktiva från Sverige och andra närliggande länder. Vi hoppas att många av våra parahandbollslag tar chansen att vara med på detta.
Publicerad: 2025-09-23
Senast uppdaterad: 2025-09-24
Författare: Jessica Larsson