Gå till innehåll

Svensk handboll

Svensk handboll

"Får vi samma hemmastöd som i kvartsfinalen känns allt möjligt”

För första gången väntar en semifinal i Svenska cupen för Alingsås, som ikväll ställs mot Handbollsligalaget Skuru på hemmaplan i Nolhagahallen. En av spelarna som varit tongivande på vägen dit är Kajsa Lindberg Blohm, som hittills har stått för 33 mål och mängder av framspelningar.

Bilden: Alingsås Kajsa Lindberg Blohm under handbollsmatchen i damernas Allsvenska mellan Alingsås och Boden den 28 september 2024 i Alingsås. Foto: Jörgen Jarnberger/Bildbyrån.

Efter att ha tagit sig igenom Kärra, Tyresö och senast Önnereds HK i tidigare omgångar väntar nu en historisk semifinal för Alingsås. Det är första gången ett allsvenskt lag tar sig till semifinal, och till det kommer bedriften att ha besegrat Handbollsligalaget Önnered. Samtidigt som historien fortsätter att skrivas väntar nu ännu en match på hemmaplan, något som ger hemmalaget ytterligare en fördel.

– Jag förväntar mig att vi kan bjuda Alingsåspubliken på en fartfylld och riktigt sevärd match. Fördelen av hemmaplan gjorde sig väldigt påmind i kvarten och får vi det hemmastödet idag igen känns allt möjligt, säger Kajsa Lindberg Blohm.

Hur känns det inför matchen och vad betyder den här matchen för Alingsås?

– Det känns riktigt bra! Det här är ju som sagt en historisk match och det känns riktigt kul att få spela en direkt avgörande semifinal hemma i Nolhaga så här tidigt på säsongen.

Du har varit en viktig målskytt och framspelare för Alingsås. Hur ser du på din egen roll i en så viktig match?

– Jag ser inte på den på något annat sätt än alla andra matcher vi spelar. Det krävs att hela laget har en bra dag om vi ska vinna mot ett motstånd av den här kalibern, berättar Lindberg Blohm.

 

Matchen ser du i Aftonbladet TV Länk till annan webbplats. där samtliga matcher i Svenska cupen från och med kvartsfinalerna sänds.

 

Publicerad: 2026-09-18

Senast uppdaterad: 2026-09-18

Författare: Oskar Waltin

Intressant? Dela gärna!