Hem / Serieindelningar 2022-2023

Serieindelningar 2022-2023

Nedan finner ni serieindelningar ned till och med division 1. För indelningar till division 2 och lägre hänvisar vi till distrikten.

 

Damer

 

 
SHE
BK Heid
Höörs HK H 65
IF Hallby HK
IK Sävehof
Kristianstad HK
Kungälvs HK
Lugi HF
Skara HF
------------------
Skuru IK
Skövde HF
------------------
VästeråsIrsta HF
------------------
Önnereds HK
 
 

 

 
Damallsvenskan
AIK
------------------
Boden Handboll IF
------------------
Eskilstuna Guif IF
Eslövs IK
GF Kroppskultur
HK Aranäs
IFK Örebro
Kärra HF
------------------
OV Helsingborg HK
Skånela IF
------------------
Tyresö Handboll
Ystads IF HF
 
 

 
Dam 1 norra
Bodens BK HF
------------------
Borlänge HK
------------------
Gimonäs Umeå IF
GT Söder HK
Huddinge HK
Kungsängens SK
Nacka HK
Spånga HK
------------------
Strands IF Hudiksvall
------------------
Tumba HBK
Uppsala HK
Årsta AIK HF

 
Dam 1 södra
Alingsås HK
------------------
H43 Lund HF
------------------
HK Drott Halmstad
HK Malmö
HK S-hof
IFK Kristianstad
IK Baltichov
King River HK
------------------
Kv IK Sport
RP IF Linköping
------------------
Torslanda HK
VästeråsIrsta HK

Lag 9 kvalar mot tre underifrån kommande lag från HF Mitt, HF Norr och HF Öst.
 

 

Lag 9 och 10 kvalar mot två underifrån kommande lag från HF Syd och HF Väst.

 

Herrar

 

 
Handbollsligan
Alingsås HK
Eskilstuna Guif IF
Hammarby IF HF
HK Aranäs
HK Malmö
IF Hallby HK
IFK Kristianstad
IFK Skövde HK
------------------
IK Sävehof
Lugi HF
------------------
OV Helsingborg HK
Redbergslids IK
Ystads IF HF
------------------
Önnereds HK
 
 

 

 
Herrallsvenskan
AIK
------------------
Amo HK
HIF Karlskrona
HK Drott Halmstad
------------------
HK Torslanda Elit
HK Varberg
IFK Karlskrona
IFK Ystad HK
Kungälvs HK
Rimbo HK Roslagen
------------------
Skånela IF
Tyresö Handboll
------------------
Vinslövs HK
VästeråsIrsta HF
 
 

 
Herr 1 norra
Bodens BK HF
------------------
Enköpings HF
Hallstahammars SK HK
------------------
HK Silwing-Troja
IFK Tumba HK
IK Bolton
Kungsängens SK
LIF Lindesberg
------------------
Norrköpings HK
------------------
Skuru IK
Täby HBK
Örebro SK HK

 
Herr 1 södra
Anderstorps SK
------------------
Fjärås HK
GF Kroppskultur
------------------
HK Ankaret
HK Farmen
HK S-hof
IF Kristianstad
IK Lågan
------------------
Kärra HF
Mantorps IF HF
------------------
RP IF Linköping
Ystads IF HF U
 
Lag 9 kvalar mot tre underifrån kommande lag från HF Mitt, HF Norr och HF Öst.
    
Lag 9 och 10 kvalar mot två underifrån kommande lag från HF Syd och HF Väst.

HANDBOLLENS HUVUDPARTNER

ATG Footer 200.svg